Trwa ładowanie...

Sondaż: Polacy chcieliby wzmocnienia roli prezydenta

Z najnowszego sondażu wynika, że prawie połowa Polaków wzięłaby udział w referendum konstytucyjnym. Co ciekawe, badani zadeklarowali, że opowiedzą się za wzmocnieniem roli prezydenta.

Share
Sondaż: Polacy chcieliby wzmocnienia roli prezydenta
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
dy84qii

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w przemówieniu z okazji święta Konstytucji 3 Maja, że złoży w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Zaapelował też o udział w głosowaniu. Z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" na panelu badawczym Ariadna wynika, że prawie połowa Polaków wysłuchałaby tego apelu. Deklarację udziału w referendum złożyło 47,7 proc. badanych.

W referendum nie weźmie udziału 16,2 proc. badanych. Na razie nie podjęło decyzji w tej sprawie 36 proc. badanych.

dy84qii

W sondażu zadano także pytanie, kto zdaniem respondentów powinien mieć w konstytucji zagwarantowaną większą władzę: prezydent czy premier? Okazało się, że 53,3 proc. Polaków chciałoby wzmocnienia roli prezydenta. Za przyznaniem większych uprawnień premierowi opowiedziało się zaledwie 9,9 proc. badanych.

Badani chętnie przyznaliby także prezydentowi prawo do zatwierdzania w referendum najwazniejszych decyzji parlamentu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 51,6 proc. Polaków, przeciwko było 12,5 proc.

Na pytanie czy popierasz pomysł, by referendum odbyło sie razem z wyborami samorządowymi 38,6 proc. ankietowanych odparło "tak". 24,1 proc. badanych termin ten nie odpowiada. 37,3 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

W sondażu zapytano także o poparcie dla różnych nowych zapisów w konstytucji, np. o wyższości prawa polskiego nad unijnym, o podziale Polski na powiaty i województwa czy szczególnej ochronie przez państwo polskiej wsi i rolnictwa nie budzą już takich emocji. W ich przypadku co najmniej 40 proc. pytanych nie ma zdania.

Źrodło: "Dziennik Gazeta Prawna"

dy84qii

Podziel się opinią

Share
dy84qii
dy84qii
Więcej tematów