Sondaż: kto powinien bronić kraju? Polacy niemal zgodni
Blisko 76 proc. Polaków uważa, że obrona kraju powinna spoczywać na armii zawodowej, a 84,1 proc. popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe mężczyzn. To wyniki najnowszego badania IBRiS dla PAP.
Co musisz wiedzieć?
- Obrona kraju: 75,9 proc. Polaków uważa, że odpowiedzialność za obronę Polski powinna spoczywać na armii zawodowej. To spadek o 5,3 pkt proc. w porównaniu do maja 2023 r.
- Przeszkolenie wojskowe: 84,1 proc. badanych popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. W tej grupie 45,8 proc. "zdecydowanie się zgadza", a 38,3 proc. "raczej się zgadza".
- Długość przeszkolenia: 37,4 proc. respondentów uważa, że przeszkolenie wojskowe powinno trwać do trzech miesięcy, co stanowi wzrost o 6,3 pkt proc.
Kto powinien bronić kraju?
W najnowszym badaniu IBRiS dla PAP, 75,9 proc. Polaków wskazało, że obrona kraju powinna być zadaniem armii zawodowej. To oznacza spadek o 5,3 pkt proc. w porównaniu do wyników z maja 2023 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmian po wyborach? "Tusk musi się mocniej liczyć z koalicjantami"
Jednocześnie 35,6 proc. respondentów wskazuje na formacje ochotnicze i paramilitarne, co jest wzrostem o 1,5 pkt proc. Warto zauważyć, że 34,7 proc. badanych wskazuje na wcześniej zmobilizowanych rezerwistów, co stanowi spadek o 8,2 pkt proc.
Przeczytaj także: Polsce grozi atak innego państwa? Sondaż: tego się obawiamy
Czy przeszkolenie wojskowe powinno być obowiązkowe?
Zdecydowana większość, bo aż 84,1 proc. Polaków, popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.
W tej grupie 45,8 proc. "zdecydowanie się zgadza", a 38,3 proc. "raczej się zgadza" z tą ideą. Przeciwnego zdania jest 12,6 proc. ankietowanych, a 3,3 proc. nie ma zdania na ten temat.
Przeczytaj także: Szef BBN o brakach w amunicji. "Problemem nie są zaniedbania"
Jak długo powinno trwać przeszkolenie wojskowe?
Respondenci zostali również zapytani o odpowiednią długość przeszkolenia wojskowego. 37,4 proc. uważa, że powinno ono trwać do trzech miesięcy, co stanowi wzrost o 6,3 pkt proc. w porównaniu do wcześniejszych badań.
Przeszkolenie trwające ponad 12 miesięcy popiera 14,4 proc. badanych, co jest spadkiem o 9,3 pkt proc.