Polsce grozi atak innego państwa? Sondaż: tego się obawiamy
Najnowszy sondaż IBRiS dla PAP ujawnia, że ponad 63 proc. Polaków obawia się zagrożenia ze strony innego kraju, a 36,7 proc. deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku. Maleje gotowość do walki i obrony sąsiadów, rośnie indywidualizm i ostrożność w relacjach społecznych.
Co musisz wiedzieć?
- Ponad 63 proc. Polaków uważa, że istnieje zagrożenie dla istnienia państwa, co oznacza wzrost o 7,2 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem.
- 36,7 proc. badanych deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku na Polskę, z czego 21,3 proc. wybrałoby emigrację za granicę.
- Zaufanie społeczne pozostaje na niskim poziomie, choć 21,4 proc. Polaków uważa, że większości ludzi można ufać, co jest wzrostem o 5,7 punktu procentowego.
Jakie są obawy Polaków?
W sondażu pracowni IBRiS na zlecenie PAP respondenci zostali zapytani, czy ich zdaniem jakiś kraj obecnie zagraża istnieniu Polski. Jest tak według 63,3 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost o 7,2 punktu procentowego względem poprzedniego roku. W tej grupie 29,8 proc. "zdecydowanie się zgadza" z takim stwierdzeniem, a 33,5 proc. "raczej się zgadza".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weszliśmy z ulicy i zdaliśmy test do policji. Sprawdź, jak nam poszło
Przeciwnego zdania jest łącznie 26,6 proc. badanych, z czego 19,6 proc. "raczej się nie zgadza", a 7,0 proc. "zdecydowanie się nie zgadza". 10,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Przeczytaj także: Eskalacja konfliktu w Ukrainie. Polacy mocno zaniepokojeni
Jak Polacy reagują na potencjalne zagrożenia?
W przypadku ataku na Polskę, 21,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że uciekłoby za granicę, co stanowi wzrost o 3,2 punktu procentowego w porównaniu z 2023 r. Kolejne 15,4 proc. udałoby się z bliskimi w bezpieczne miejsce na terenie kraju. Łącznie 36,7 proc. badanych wybrałoby jakiś rodzaj ucieczki.
Najwięcej osób, bo 42,5 proc., deklaruje, że starałoby się zabezpieczyć z bliskimi w miejscu zamieszkania.
Przeczytaj także: Polacy przygotowują się na wojnę? Sondaż wskazuje jednoznacznie
Czy Polacy są gotowi bronić sąsiadów?
Gotowość do obrony sąsiada przed agresją, nawet w przypadku złych relacji, zadeklarowało 73,3 proc. respondentów, co jest spadkiem o 5,6 punktu procentowego w porównaniu z ubiegłym rokiem.
77,3 proc. ankietowanych uważa, że "należy być ostrożnym w kontaktach z innymi ludźmi" – to spadek o 6,5 pkt proc. względem 2023 r. Z kolei 21,4 proc. Polaków jest zdania, że "większości ludzi można ufać", co oznacza wzrost o 5,7 pkt proc. Brak zdania wyraziło 1,3 proc. respondentów.
Badanie IBRIS dla PAP zostało przeprowadzone 22 kwietnia 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych Polaków, metodą CATI (wywiadów telefonicznych). Badanie porównawcze przeprowadzono w dniach 19-20 maja 2024 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, również metodą CATI.