Trwa ładowanie...

Sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski. Czy rząd powinien respektować opinię Komisji Weneckiej?

• Ponad połowa Polaków uważa, że rząd powinien podporządkować się opinii Komisji Weneckiej - wynika z sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski
• Niemal 30 proc. jest przeciwnego zdania
• Odpowiedź "tak" najczęściej wybierali sympatycy .Nowoczesnej, a "nie" zwolennicy PiS

Share
Sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski. Czy rząd powinien respektować opinię Komisji Weneckiej?
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1ab4r2

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie, podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja zarekomendowała polskim władzom publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Stanowisko polskiego rządu w sprawie opinii KW zostanie ogłoszone w sobotę.

Jak wynika z badania IBRIS, przeprowadzonego w piątek dla Wirtualnej Polski, ponad połowa ankietowanych (56,1 proc.) uważa, że rząd PiS powinien podporządkować się opinii KW. Przeciwnego zdania jest 27,7 proc. osób. 16,3 proc. nie potrafi jednoznacznie wypowiedzieć się w tej kwestii.

d1ab4r2

Dane według płci

Interesująco przedstawia się podział opinii wśród kobiet i mężczyzn. Pozytywnej odpowiedzi na postawione pytanie udzieliło 58 proc. mężczyzn biorących udział w badaniu, negatywnej - 31 proc. 11 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

Wśród kobiet wyniki są porównywalne - 55 proc. uznało, że rząd powinien respektować opinię Komisji. Mniej pań było przeciwnego zdania (25 proc.), za to więcej nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi (20 proc.)

Najwięcej odpowiedzi "tak" udzielili badani w wieku od 35 do 44 lat - aż 72 proc. Pogląd, że polski rząd powinien się podporządkować, najmniej popularny jest w grupach wiekowych 18-24 i 45-54 (po 50 proc.).

Odpowiedź "nie" najczęściej wybierali ankietowani w wieku 55-64 (34 proc.) i 24-34 (33 proc.). Pogląd taki jest najmniej popularny wśród osób w wieku od 18 do 24 lat (16 proc.).

d1ab4r2

Brak zdania w tej kwestii deklarowały najczęściej najmłodsza grupa respondentów - 34 proc. Z kolei odpowiedź "nie mam zdania" najrzadziej pojawiła się w grupie 25-34 lata.

W grupie najstarszych uczestników sondażu (65 lat i więcej) odpowiedzi twierdzącej na zadane pytanie udzieliło 54 proc. badanych, negatywnej - 26 proc., a 20 proc. respondentów nie chciało udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Dane według wielkości miejscowości

Na pytanie, czy rząd powinien podporządkować się opinii Komisji Weneckiej, najwięcej pozytywnych odpowiedzi padło wśród ankietowanych z dużych miast, liczących ponad 500 tys. mieszkańców, bo aż 74 proc. Negatywnej odpowiedzi udzieliło tam 21 proc. pytanych. Natomiast 5 proc. nie miało zdania na ten temat.

Bardziej podzieleni są w tej kwestii mieszkańcy wsi. Tu na "tak" było 46 proc. badanych, na "nie" - 33 proc. Z kolei 31 proc. nie wiedziało, jakiej odpowiedzi udzielić.

d1ab4r2

Odpowiedzi wśród mieszkańców małych, średnich i dużych miast są do siebie bardziej zbliżone. "Tak" wybrało odpowiednio 55, 58 i 57 proc. ankietowanych, a "nie" - 27, 30 i 21 proc.

Dane według autodeklaracji politycznych prawica-lewica

Za uznaniem przez rząd PiS opinii Komisji Weneckiej opowiedziały się w większości osoby o poglądach zdecydowani lewicowych, bo aż 96 proc. Na "nie" było 4 proc. badanych.

Najwięcej przeciwników tego rozwiązania było wśród osób o poglądach zdecydowanie prawicowych - 66 proc. Pozytywnie na zadane pytanie odpowiedziało 21 proc. respondentów. 13 proc. nie miało zdania.

Dane według preferencji wyborczych

Najbardziej przeciwni podporządkowaniu się opinii Komisji są wyborcy PiS - 70 proc. "Za" jest 16 proc. Z kolei 15 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

d1ab4r2

Zwolennicy pozostałych ugrupowań w większości są za tym, by rząd PiS uznał opinię KW. Takiego zdania jest 50 proc. wyborców Kukiz'15, 95 proc. - .Nowoczesnej, 89 proc. - PO.

Jedynie 15 proc. wyborców Kukiz'15, 2 proc. .Nowoczesnej i 2 proc. PO jest zdania, że rząd PiS nie powinien podporządkować się opinii Komisji Weneckiej.

Brak zdania w tej kwestii najczęściej wyrażali zwolennicy Kukiz'15 (35 proc.).

Sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski przygotował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Badanie przeprowadzono 11 marca 2016 roku.

d1ab4r2

Podziel się opinią

Share
d1ab4r2
d1ab4r2
Więcej tematów