Trwa ładowanie...
d1gtjdo

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": PO tuż za PiS

Zaskakujące wyniki badania popularności partii politycznych zrealizowane przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Prawo i Sprawiedliwość prowadzi, ale przewaga to ledwie 2 pkt. proc. nad Platformą. Partia Grzegorza Schetyny poprawiła swój wynik aż o 10 pkt. proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": PO tuż za PiS
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1gtjdo

W bardzo dobrych nastojach rozpoczną tydzień politycy Platformy Obywatelskiej. Z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że poparcie dla partii Grzegorza Schetyny wzrosło do 27% (+10 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania). Prowadzenie w stawce utrzymuje Prawo i Sprawiedliwość z 29% poparciem (-5 pkt. proc.)

Preferencje wyborcze od 2013 roku
Create line charts

Większych zmian nie odnotowano w przypadku pozostałych partii. Nowoczesna utrzymuje poparcie na poziomie 9%, PSL 6% i SLD 5%. Minimalny spadek notowań Kukiz'15, które z trzeciej siły politycznej spadła oczko niżej – na czwarte miejsce z 8% poparcia (-2 pkt. Proc.).

d1gtjdo

Przyczyną tak dużych różnic w notowaniach Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej należy upatrywać w wyborze Donalda Tuska na kolejną kadencję w roli Przewodniczącego Rady Europejskiej. Polski rząd jako jedyny sprzeciwiał się ponownej nominacji Tuska.

Badanie IBRiS wykonano 16-17 marca na próbie 1100 osób: 1. Prawo i Sprawiedliwość - 29% (-5) 2. Platforma Obywatelska – 27% (+10) 3. Nowoczesna - 9% (bz) 4. Kukiz'15 – 8% (-2) 5. PSL – 6% (bz) 6. SLD - 5% (bz) 7. Partia Razem – 5% (+2) 8. Wolność/Korwin - 1% (bz)

d1gtjdo

Podziel się opinią

Share
d1gtjdo
d1gtjdo
Więcej tematów