Trwa ładowanie...
d2bm3b7

Sondaż: Donald Tusk powinien stanąć przeciw Andrzejowi Dudzie

Wybory prezydenckie 2020. Opozycja powinna wystawić jednego kandydata w walce o fotel najważniejszej osoby w państwie - tak uważa niemal połowa uczestników nowego sondażu. Większość z tych wyborców stawia na Donalda Tuska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż: Donald Tusk powinien stanąć przeciw Andrzejowi Dudzie
Sondaż: Donald Tusk powinien stanąć przeciw Andrzejowi Dudzie (East News, Fot: Mateusz Jagielski)
d2bm3b7

Za potrzebą wystawienia wspólnego kandydata opozycji w majowych wyborach prezydenckich opowiedziało się 47 proc. sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu”.

Przeciwne zdanie wyraziło 23 proc. ankietowanych, ale duża grupa - 30 proc. - była niezdecydowana co do opinii w tej sprawie.

   WP.PL
(WP.PL)

Osoby, które opowiedziały się za wspólnym kandydatem opozycji przeciwko Andrzejowi Dudzie, pytani byli również o wskazanie tej osoby. Donalda Tuska wskazało 28 proc. badanych, a Małgorzatę Kidawę-Błońską 24 proc. Na trzecim miejscu - z 10 proc. wskazań - znaleźli się: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Jerzy Owsiak.

d2bm3b7

Zobacz też: Nowy marszałek senior w Sejmie. Wiadomo, kto na pewno nim nie będzie

Kolejne pozycje przypadły Robertowi Biedroniowi (9 proc.), Rafałowi Trzaskowskiemu (5 proc.) i Włodzimierzowi Czarzastemu (2 proc.). Z kolei 12 proc. respondentów wybrało ogólną odpowiedź: "jeden z powyższych".

Wybory prezydenckie 2020. "Oddzielnie opozycja bierze więcej"

Niezdecydowani i przeciwnicy pomysłu wystawiania wspólnego kandydata opozycji stanowią jednak większość. Politolog dr Sebastian Gajewski w rozmowie z "SE" porównuje tę sytuację do oczekiwań wyborców ws. jednej listy do Sejmu.

d2bm3b7

- Sondaże pokazywały, że jest zapotrzebowanie na taki projekt polityczny, ale jak przyszło co do czego, to okazało się, że opozycja bierze więcej, kiedy startuje oddzielnie - stwierdza Gajewski. Jego zdaniem Donald Tusk znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia przede wszystkim dlatego, że nie uczestniczy w bieżącym sporze politycznym w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bm3b7

Podziel się opinią

Share
d2bm3b7
d2bm3b7
Więcej tematów