Sondaż dla WP: Polacy wybrali wymarzony kraj Unii Europejskiej. Wielkie zaskoczenie
Wyniki najnowszego sondażu wykonanego dla Wirtualnej Polski wskazują, że ponad połowa ankietowanych nie zamieniłaby ojczyzny na inny kraj Unii Europejskiej. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy. Dopiero trzecia jest uznawana za turystyczny raj Hiszpania. Skalę, z jaką Polska wygrała z innymi krajami Wspólnoty, można uznać za bardzo zaskakującą.
Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła na początku października sondaż, w którym zadano Polakom pytanie: Gdyby miał Pan/Pani pełną swobodę wyboru, to w jakim kraju Unii Europejskiej chciałbym Pan/Pani zamieszkać na stałe?
Wśród krajów, z których Polacy mogli wybrać, były takie, które kojarzą się przede wszystkim z błogim wakacyjnym wypoczynkiem. Z puli 27 państw ankietowani mieli szansę zdecydować się m.in. na słoneczną Hiszpanię, Grecję, Chorwację, Maltę, Cypr lub na przykład Portugalię. W większości wybierali jednak na zupełnie inne miejsce. Ich wymarzony kraj może być dla wielu dużym zaskoczeniem.
Z państw należących do Wspólnoty aż 51,6 proc. ankietowanych wybrało Polskę. 14 proc. respondentów najchętniej zmieniłoby miejsce swojego stałego pobytu na Niemcy.
Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania, którą wskazało 6 proc. badanych. W pierwszej piątce klasyfikacji znalazły się jeszcze Włochy, w których zamieszkać mogłoby 4 proc. biorących udział w badaniu Polaków i z wynikiem 3,1 proc. Chorwacja. Wyboru nie dokonało 5,7 proc. respondentów.
Preferencje wyborcze ankietowanych i ich wybór
Polskę jako najlepszy kraj do życia w Unii Europejskiej wybrało aż 84 proc. zwolenników partii rządzącej i 36 proc. wyborców ugrupowań opozycyjnych.
Na drugim miejscu wśród sympatyków opozycji uplasowały się Niemcy z 19 proc. Podium zamyka Hiszpania, którą wskazało 7 proc. badanych.
Wyborcy partii rządzącej PIS w 84 proc. nie zamieniliby Polski na inny kraj Unii Europejskiej. Na życie na stałe w Niemczech w tej grupie zdecydowałoby się 9 proc. respondentów.
Wskazania młodszych i starszych Polaków
Polskę ze wszystkich krajów Unii Europejskiej na stałe miejsce zamieszkania wybrało 78 proc. ankietowanych w wieku powyżej 70 lat. Wśród osób w wieku 18-29 lat 30 proc. respondentów postawiło na Polskę, a 36 proc. ankietowanych zdecydowało się na Niemcy. Wśród osób między 40.-49. rokiem życia większość (46 proc. badanych wskazała na Polskę). 10 proc. pytanych chciałoby zamieszkać w Chorwacji.
Miasto i wieś
Na wsiach zalety życia w Polsce docenia 66 proc. mieszkańców, a na Niemcy postawiło tylko 3 proc. z nich. 57 proc. osób na co dzień żyjących w małym mieście do 50 tys. mieszkańców wybrało ojczyznę, a 10 proc. z nich wskazało Niemcy. 41 proc. respondentów z największych miast liczących powyżej 250 tys. osób wskazało Polskę, a 24 proc. z tej grupy wyraziło chęć, by zamieszkać nad Sprewą.
Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie WP dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI i mix-mode CATI.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ