Trwa ładowanie...
Defence24

Sondaż dla "Rz": kryzys notowań PiS, PSL rośnie w siłę

Ostatni tegoroczny sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przynosi zaskakujące rozstrzygnięcia. Tak jak w poprzednim badaniu sprzed dwóch tygodni w sejmie byłoby pięć partii, ale zmieniła się ich kolejność.
Share
Sondaż dla "Rz": kryzys notowań PiS, PSL rośnie w siłę
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d3p6mjt

Prowadzi PO przed PiS, ale po raz pierwszy od czerwca trzecią siłą nie jest SLD (tuż po wybuchu afery taśmowej lewicę wyprzedził na krótko Kongres Nowej Prawicy). Tym razem spadek notowań partii Leszka Millera wykorzystał PSL.

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, wygrałaby je PO, na którą chce głosować 34 proc. badanych. Drugie jest PiS z wynikiem 28 proc. Na trzecim miejscu PSL - 8 proc. Za ludowcami uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego osiągając 6 proc. SLD dopiero na piątym miejscu - otrzymał 5 proc.

Gazeta zauważa, że wyższa niż 4-punktowy błąd oszacowania przewaga PO nad PiS utrzymuje się już drugi miesiąc z rzędu i jest zjawiskiem od dawna w polskiej polityce nienotowanym. Platforma prowadziła czterema punktami ostatni raz w marcu 2013 r.

- Mamy pewien kryzys PiS. Po wyborach mówiło o fałszerstwach, ale nie pokazało dowodów. W tę narrację nie szły często lokalne struktury, które miały dobre wyniki, co potęgowało dysonans poznawczy - tłumaczy w rozmowie z "Rz" dr Rafał Matyja, politolog z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d3p6mjt

Podziel się opinią

Share
d3p6mjt
d3p6mjt
Więcej tematów