Trwa ładowanie...

Sondaż. Czy Polacy popierają adopcję dzieci przez gejów?

Większość Polaków sprzeciwia się adopcji dzieci przez pary jednopłciowe – wynika z najnowszego sondażu. Ankietowani chcą też utrzymania lekcji religii w szkołach. Jednak pytania o aborcję czy in vitro nie wskazują na konserwatyzm Polaków.

Share
Sondaż. Czy Polacy popierają adopcję dzieci przez gejów?
Źródło: iStock.com, Fot: KieferPix
d4f9ilp

Sondaż. Polacy przeciw adopcji dzieci przez homoseksualistów

Ponad 70 % Polaków sprzeciwia się adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. 60% respondentów odpowiedziało w tej kwestii "zdecydowanie nie", 13,1 % – "raczej nie". To wynik najnowszego badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". W społeczeństwie utrzymuje się sceptycyzm wobec rozwiązań prawnych, o które zabiegają organizacje LGBT. Pod koniec lipca w podobnym sondażu dla "Rz" 76% badanych sprzeciwiło się adopcji dzieci przez gejów i lesbijki.

Polacy nie chcą także wprowadzenia tak zwanych związków partnerskich dla osób tej samej płci. 54,2 % badanych nie podoba się takie rozwiązanie. Z kolei 36 % ankietowanych chciałoby je poprzeć.

d4f9ilp

Sondaż. Religia w szkołach. Polacy podzieleni

Lekcje religii w szkołach publicznych najbardziej podzieliły ankietowanych przez IBRiS. W sumie 51,4 % respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak" albo "raczej tak" w kwestii utrzymania nauczania religii. Jednak aż 40 % Polaków opowiada się za zniesieniem lekcji religii. 8,6 % nie wyraziło zdania.

Odpowiedzi w sondażu mogą wskazywać na to, że większość Polaków pozostaje wierna nauczaniu Kościoła katolickiego. Nie jest to jednak takie oczywiste, kiedy spojrzymy na wyniki pytania o finansowanie zabiegów in vitro, którym sprzeciwia się Kościół. 66,1 % ankietowanych popiera refundację in vitro z pieniędzy publicznych, a tylko 22,1 % jest temu przeciwnych.

Sondaż. Opinie Polaków o aborcji

49,9 % badanych opowiada się za utrzymaniem tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Według ustawy z 1993 roku, aborcja w Polsce możliwa jest jedynie w trzech przypadkach: gdy ciąża pochodzi z gwałtu, życie lub zdrowie matki jest zagrożone, dziecko mogłoby przyjść na świat z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem. 14,9 % Polaków chciałoby ograniczyć dostęp do aborcji. 28,7 % badanych poparłoby aborcję na życzenie, a 6,4 % nie ma w tej sprawie zdania.

Zobacz też: Debata kandydatów PO na prezydenta. Bogdan Zdrojewski: rozczarowująca

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4f9ilp

Podziel się opinią

Share
d4f9ilp
d4f9ilp
Więcej tematów