Sondaż CBOS: sytuacja na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski
Zdecydowana większość Polaków, bo aż 78 proc., uważa, że sytuacja na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu naszego kraju. Przeciwnego zdania jest zaledwie 19 proc. respondentów - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Wielu z nas (72 proc.) jest zdania, że konflikt na Ukrainie zagraża też bezpieczeństwu w Europie. Obawy, że sytuacja na Ukrainie zagraża pokojowi na świecie, wyraża obecnie sześciu na dziesięciu badanych (61 proc.).
CBOS wskazuje, że wzrost przekonania, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą zagrażają porządkowi międzynarodowemu, można wiązać ze szczytem NATO w Walii, który odbył się w okresie poprzedzającym sondaż i mógł uwrażliwić opinię publiczną na kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Polacy oceniają, że dotychczasowe zaangażowanie społeczności międzynarodowej w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie jest niewystarczające. Mniej więcej dwie trzecie ankietowanych uważa, że ONZ (67 proc.) oraz Unia Europejska (64 proc.) niedostatecznie angażują się w rozwiązanie tego konfliktu, a ponad połowa badanych wyraża taką opinię o NATO (55 proc.) oraz Stanach Zjednoczonych (52 proc.).
Zupełnie inaczej natomiast respondenci postrzegają zaangażowanie Polski w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Wśród badanych przeważa przekonanie, że działania naszego kraju na rzecz zażegnania konfliktu u naszych sąsiadów są wystarczające (45 proc.), znacznie rzadziej wyrażany jest pogląd, że zaangażowanie Polski jest zbyt duże (26 proc), a najrzadziej – że zbyt małe (20 proc).
CBOS zapytał też badanych, jakie działania, w ich przekonaniu, powinna w obecnej sytuacji podjąć społeczność międzynarodowa. Ankietowani najczęściej w tym kontekście mówili o rozwiązaniach dyplomatycznych, wywieraniu nacisków na Rosję (79 proc), w drugiej kolejności o udzieleniu Ukrainie pomocy finansowej (70 proc.), a niewiele rzadziej o zaostrzeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji (67 proc).
Przekonanie, że społeczność międzynarodowa powinna dozbroić ukraińską armię, wyraża blisko dwie piąte ankietowanych (37 proc.), podczas gdy przeciwnego zdania jest niemal połowa (49 proc). Jeszcze rzadziej Polacy opowiadają się za wysłaniem oddziałów wojskowych czy żołnierzy na Ukrainę – jedynie co piąty (21 proc.) uważa, że wspólnota międzynarodowa powinna podjąć tego typu działania, dwie trzecie zaś (67%) jest temu przeciwnych.
Badanie przeprowadzono w dniach 11–17 września 2014 roku na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.