Trwa ładowanie...

Sondaż CBOS: Polacy podzieleni ws. sądów

Polacy są bardzo podzieleni w ocenie zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w sądownictwie - wynika z sondażu CBOS. Uwagę zwraca mały odsetek osób, które nie mają zdania na ten temat.

Sondaż CBOS: Polacy podzieleni ws. sądówŹródło: East News, fot: Karolina Misztal/REPORTER
d3or3dm
d3or3dm

31 proc. ankietowanych przez CBOS przeciwna jest zmianom w wymiarze sprawiedliwości wprowadzanych przez PiS - podaje gazetaprawna.pl. Z kolei poparcie dla działań obozu rządzącego zadeklarował 30 proc. uczestników sondażu. Kolejne 30 proc. stwierdziło natomiast, że częściowo popiera zmiany, a częściowo nie. Tylko 9 proc. badanych nie miała zdania w tej sprawie.

W deklaracje ankietowanych widać zbieżność z sympatiami partyjnymi. Wśród zwolenników prawicy zmiany w sądownictwie popierają niemal dwie trzecie badanych, a wśród wyborców lewicy podobny odsetek. zdecydowanie deklaruje sprzeciw wobec takich działań. Z osób zgłaszające centrowe poglądy polityczne aż 42 proc. "częściowo popiera wprowadzone zmiany, a częściowo jest im przeciwne" (przy 34 proc. przeciwników i tylko 15 proc. zwolenników).

Poparcie dla zmian PiS w wymiarze sprawiedliwości częściej wyrażają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (42 proc.), osoby powyżej 65 lat (45 proc.) oraz mieszkańcy wsi (37 proc.).

Zobacz też: Donald Tusk o "wojnie gangu" w polskim rządzie. "Ja się mało nie popłakałem"

Przeciwko działaniom obozu Zjednoczonej Prawicy w sądownictwie najczęściej opowiadają się mieszkańcy dużych miast (55 proc.), z wykształceniem średnim i wyższym (po 38 proc.) i ludzie młodzi przed 24. rokiem życia oraz studenci (odpowiednio: 44 i 49 proc.).

Ankietowani przez CBOS proszeni byli też o wybranie trzech wskazanych określeń, które ich zdaniem "najtrafniej opisują zachodzące zmiany". Wyniki również pokazują duży podział wśród Polaków:

  • "chaos w sądownictwie" - 44 proc. wskazań badanych
  • "upolitycznienie sądownictwa" - 33 proc.
  • "walka z patologiami w sądownictwie"- 31 proc.
  • "poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - 26 proc.
  • "naruszenie konstytucji i praworządności" - 26 proc.
  • "nagonka na środowisko sędziowskie i represjonowanie sędziów" - 24 proc.
  • "zwiększenie demokratycznej kontroli nad sądami" - 21 proc.
  • "dekomunizacja sądów" - 13 proc.

Badanie przeprowadzone w dniach 6-16 lutego metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na grupie 958 osób - reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: gazetaprawna.pl

d3or3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3or3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj