Sondaż: 65% Polaków zadowolonych z członkostwa w UE
Aprobatę dla członkostwa Polski w UE wyraża 65% respondentów; zdaniem 7% ankietowanych członkostwo w UE jest czymś złym - wynika z listopadowego sondażu TNS OBOP.
W opinii 25% badanych członkostwo w Unii nie jest ani czymś dobrym ani złym. 3% ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
Z sondażu wynika, że aprobata dla członkostwa Polski w UE spadła na przestrzeni ostatniego roku - od listopada 2007 - o 10%.
Jednocześnie o 10% wzrosła w ciągu roku liczba osób, które uważają, że obecność naszego kraju w Unii nie jest ani czymś dobrym, ani złym.
W listopadzie poparcie społeczne dla unijnego członkostwa w niewielkim stopniu różni się od wyników z poprzedniego miesiąca.
W ocenie 65% Polaków wejście naszego kraju do Unii nie wpłynęło istotnie na ich życie.
Wpływ unijnego członkostwa dostrzegło łącznie 32% ankietowanych: 24% ocenia, że ich życie zmieniło się na lepsze, a 8% badanych uważa, że ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. 3% badanych trudno jest ocenić ten wpływ.
W opinii łącznie 66% respondentów wejście Polski do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju: 57% badanych oceniło ten wpływ jako korzystny, a 9% ankietowanych jako niekorzystny. Co czwarty badany (26%) twierdzi, że unijne członkostwo nie wpłynęło na sytuację naszego kraju. 8% ankietowanych nie ma zdania na ten temat.
Łącznie 69% respondentów jest przekonanych, iż po wejściu naszego kraju do Unii zmieniła się jego pozycja na arenie międzynarodowej: zdaniem 63% nastąpiła zmiana na lepsze, a w opinii 6% - na gorsze.
21% uważa, że pozycja Polski w świecie nie zmieniła się po wejściu do UE. 10% badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 listopada, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.