Trwa ładowanie...

Solidarna Polska wywiera presję na PiS. Spór o kluczowe ustawy

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry złoży poprawki do projektu ustawy o ochronie zwierząt forsowanej przez kierownictwo PiS - dowiaduje się Wirtualna Polska. W klubie parlamentarnym formacji rządzącej od rana jest nerwowo, na gorącej linii z posłami jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki. To on dba o dyscyplinę w głosowaniach. Jarosław Kaczyński nadal nie wie, czy może liczyć na lojalność koalicjantów.

Solidarna Polska Zbigniewa ZiobrySolidarna Polska Zbigniewa ZiobryŹródło: PAP, fot: PAP
dskj3xo
dskj3xo

Gdyby poprawki autorstwa partii ministra sprawiedliwości nie zostały wprowadzone, projekt zakładający m.in. likwidację branży futrzarskiej teoretycznie mógłby upaść. A na pewno doprowadzić do otwartego sporu w koalicji rządzącej.

Prawo i Sprawiedliwość - bez uwzględnienia korekt w projekcie nazwanym "Piątką dla zwierząt" - nie mogłoby liczyć na poparcie ze strony partnerów z Solidarnej Polski.

- Nasze poprawki mogą doprowadzić do konsensusu w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy - przekonują "ziobryści".

dskj3xo

Czy kierownictwo klubu parlamentarnego PiS zarządzi dyscyplinę w głosowaniach nad spornymi projektami, które dzielą w tej chwili obóz władzy? - Ryszard Terlecki [szef klubu PiS - przyp. red.] wydzwania po posłach swojej partii i stara się ich zmobilizować. Do nas jeszcze nie dzwonił - uśmiecha się jeden z koalicjantów PiS.

Koalicjanci chcą poprawić projekt PiS

Politycy Solidarnej Polski od momentu, gdy Jarosław Kaczyński przedstawił wraz z działaczami Forum Młodych PiS projekt "Piątki dla zwierząt" - o czym Wirtualna Polska poinformowała jako pierwsza - nie kryli sceptycyzmu.

Największe wątpliwości koalicjanci PiS mieli - i mają nadal - w sprawie wzbudzającego olbrzymie emocje przepisu zakładającego likwidację branży hodowców norek amerykańskich. To wiąże się z uderzeniem w cały przemysł futrzarski, do czego dąży Kaczyński. A temu sprzeciwia się nie tylko Solidarna Polska, ale także Porozumienie Jarosława Gowina (o czym pisaliśmy TUTAJ).

dskj3xo

W ciągu najbliższych godzin posłowie formacji Zbigniewa Ziobry mają zaproponować poprawki do projektu forsowanego przez kierownictwo PiS (sama partia Kaczyńskiego jest w tej sprawie wewnętrznie podzielona). Poprawki mają dotyczyć hodowli zwierząt futerkowych, uboju rytualnego oraz zakresu kompetencji organizacji prowzwierzęcych. Z ramienia Solidarnej Polski sprawę monitoruje poseł Norbert Kaczmarczyk, który sam jest właścicielem rodzinnego gospodarstwa rolnego i ekspertem formacji Ziobry ds. rolnictwa.

- Solidarna Polska w pierwszym czytaniu będzie za odrzuceniem ustawy - przyznaje Kaczmarczyk.

"Bezkarność Plus" i sprzeciw Solidarnej Polski

Solidarna Polska w ostatnich dniach stanowczo sprzeciwiała się także forsowanemu przez PiS projektowi ustawy, który został określony przez opozycję i niektóre media jako "Bezkarność Plus".

dskj3xo

W Wirtualnej Polsce - piórem Marcina Makowskiego - pisaliśmy już, że ten poselski projekt ustawy, zwalniający urzędników państwowych z odpowiedzialności za łamanie prawa, jeżeli w "interesie społecznym" walczyli z pandemią, to prosta droga do bezkarności polityków oraz dublowanie już istniejącego prawa. Słowem: to zwolnienie z wszelkiej odpowiedzialności - jeśli urzędnik nawet złamał prawo, ale działał z myślą o zwalczaniu epidemii, nie podlega karze. Przepisy - wedle założeń partii Jarosława Kaczyńskiego - mają także dotyczyć sytuacji, które wydarzyły się przed wejściem w życie nowelizacji.

Koalicjanci PiS na taki projekt się nie zgadzają.

- Propozycja PiS, która teraz jest na stole, w takim kształcie jest absolutnie nie do przyjęcia. I my jej w takim aktualnym brzmieniu nie będziemy popierać - przyznał w programie "Newsroom” Wirtualnej Polski wiceminister klimatu Jacek Ozdoba z SP. Wcześniej inny wiceminister z ramienia Solidarnej Polski - Janusz Kowalski - tłumaczył, że obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przestrzeganie prawa, a nie "poszukiwanie drogi na skróty".

Jak słyszymy, presja ze strony partii ministra sprawiedliwości miała wymusić na PiS wprowadzenie poprawki do projektu ustawy o bezkarności urzędników państwowych. - Nie ma jednak jeszcze decyzji z naszej strony, czy poprzemy ten projekt. Wątpliwości jest bardzo dużo - słyszymy od polityków Solidarnej Polski.

dskj3xo

- Jest nerwowo. Gorąco będzie do samych głosowań. Na razie nic nie jest pewne - powtarzają parlamentarzyści partii rządzącej.

Bezkarność urzędników. Bogdan Zdrojewski mówi o absurdzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dskj3xo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dskj3xo
Więcej tematów