Trwa ładowanie...
d3faps1

Solidarna Polska na konwencji broni reformy sądów. "Trwa zamach sędziowski na ustrój Polski"

W sobotę w samo południe rozpoczęła się konwencja Solidarnej Polski. Głównym tematem wystąpień kolejnych polityków była reforma sądownictwa i obrona kolejnych ustaw, wprowadzanych przez obecny rząd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. W sobotę odbyła się konwencja Solidarnej Polski, której głównym tematem była reforma sądownictwa
Warszawa. W sobotę odbyła się konwencja Solidarnej Polski, której głównym tematem była reforma sądownictwa (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3faps1

Założyciel i prezes Solidarnej Polski głos na sobotniej konwencji zabrał jako ostatni. Zbigniew Ziobro swoje wystąpienie zaczął od podziękować Krzysztofowi Sobolewskiemu, który odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Minister sprawiedliwości ocenił, że nie była to czysta kurtuazja.

- Powtórzę za prezesem PiS-u: "z tej drogi nie zejdziemy". Manifestujemy tutaj wsparcie dla niezbędnych reform sądownictwa – podkreślił Ziobro.

d3faps1

Prokurator generalny podziękował też Andrzejowi Dudzie za podpis pod tzw. ustawą dyscyplinującą sędziów. Jego zdaniem to wyraz odwagi i odpowiedzialności za Polskę.

Władze Solidarnej Polski pokazały spot zatytułowany "Sprawiedliwa Polska". Jednak jak przyznał szef ministerstwa sprawiedliwości, zabrakło tu porównania do czasów, kiedy w Polsce rządziła Platforma Obywatelska.

- Ale ważniejsze jest to, o czym mówili moi poprzednicy, m.in. Patryk Jaki. Jesteśmy bowiem w dramatycznym i szczególnym momencie historii Polski. To wykracza daleko poza sferę sądownictwa. To chwila, gdy bardzo wpływowa grupa sędziów wypowiedziała posłuszeństwo ustawom, prawu, konstytucji. To grozi anarchią, realnym zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku prawnego - stwierdził Ziobro.

Minister przypomniał, że sędziowie grozili tym, że masowo będą uchylać wyroku sędziów powołanych przez KRS. – A KRS wybrał demokratyczny parlament – odpierał zarzuty Ziobro.

d3faps1

Prokurator generalny kilkukrotnie użył sformułowania "nadzwyczajna kasta" i przypomniał, że rolą sędziów nie jest obrona innych sędziów, ale tych najsłabszych, pokrzywdzonych i wymagających wsparcia.

Solidarna Polska zdecydowanie w obronie reformy sądownictwa

Podczas sobotniej konwencji jako jeden w pierwszych polityków głos zabrał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Odpierał on zarzuty, że nowe przepisy są określane jako ustawa "kagańcowa".

- Ta ustawa ratuje sądy, ta ustawa zatem ratuje polską demokrację, konstytucję i praworządność – podkreślił polityk Solidarnej Polski.

d3faps1

Przemawiała również europosłanka Beata Kempa. Zapewniła, że wszyscy zebrani wsłuchują się w głos tych, którzy płaczą i cierpią z powodu jakichkolwiek niesprawiedliwości.

Kempa porównała także słowa i działania polityków opozycji, którzy w Brukseli interweniują w sprawie łamania praworządności w Polsce, do Targowicy. Tak mówiła m.in. o marszałku Senatu Tomaszu Grodzkim oraz byłym szefie dyplomacji Radosławie Sikorskim.

- Ale chcę się tu zwrócić do prezesa Jarosława Kaczyńskiego i prezesa Solidarnej Polski: my bitwę w europarlamencie ustaniemy, my ją wygramy - powiedziała Kempa. Obawy opozycji o naruszanie zasad trójpodziału władzy nazwała "paranoicznymi".

- Stańmy dziś murem za panem ministrem, który jest hejtowany. Stańmy murem za Polakami, którzy chcą zmian w sądownictwie. Oni ich chcą, a nie brukselskie elity. My to wytrzymamy i razem pójdziemy do przodu! – zakończyła wystąpienie Beata Kempa.

d3faps1

Jako kolejny polityk na scenie w Warszawie pojawił się Patryk Jaki.

Warszawa. Patryk Jaki podczas konwencji Solidarnej Polski, 8 lutego br. PAP
Warszawa. Patryk Jaki podczas konwencji Solidarnej Polski, 8 lutego br. (PAP, Fot: Radek Pietruszka)

- Jesteśmy w momencie historycznym, bo trwa zamach sędziowski na ustrój naszego państwa. To jest sytuacja absolutnie wyjątkowa. Jeśli tego nie wytrzymamy to będzie w Polsce już tylko gorzej - podkreślał b. podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości.

Patryk Jaki, który przewodniczył pracom komisji reprywatyzacyjnej nie mówił o tej sprawie. Przywołał ją za to Michał Wójcik.

d3faps1

- Kiedy ludzie byli wyrzucani na bruk, gdzie wtedy była Komisja Europejska? Przecież to włos się na głowie staje, kiedy zapoznamy się ze skalą tego zjawiska i tymi metodami - podkreślał poseł Solidarnej Polski.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2020. Burza wokół spotu Szymona Hołowni. Bogdan Zdrojewski komentuje

d3faps1

Podziel się opinią

Share
d3faps1
d3faps1
Więcej tematów