Sok malinowy na wiosenne przesilenie
W środę o godz. 20.16 czasu środkowo-europejskiego Słońce przekroczyło linię równika i dzień zrównał się z nocą. Czwartek jest więc pierwszym dniem astronomicznej wiosny.
Według klimatologów natomiast wiosna pojawia się gdy temperatura dobowa waha się między 5 a 10 stopniami Celsjusza. W Polsce jest najczęściej pomiędzy 25 marca a 6 kwietnia. W tym roku jednak klimatyczna wiosna pojawiła się już w lutym.
Często wraz z nadejściem wiosny nadchodzi też tzw. wiosenne przesilenie. Gdy cała przyroda budzi się z zimowego snu, zaczynamy czuć wzrastającą w nas energię. Nasz metabolizm ulega przyspieszeniu.
Niedobór witamin i mikroelementów, których zimą brakuje w pożywieniu powoduje wczesną wiosną złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, kończyn i klatki piersiowej, senność, znużenie, wyczerpanie, często rozdrażnienie i niepokój. W trakcie wiosennego przesilenia stajemy się podatni na infekcje bakteryjne i wirusowe, katar, kaszel i inne schorzenia górnych dróg oddechowych.
Lekarze uważają, że w zwalczeniu tych dolegliwości może pomóc świeże powietrze, słońce, dieta bogata w białko, mikroelementy, witaminy, umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie stresów. Zalecają też herbatę z sokiem malinowym, masło czosnkowe, mleko z miodem i sok z cebuli lub z cytryny.
Czas zimowy będzie obowiązywał jeszcze do końca miesiąca. Letni czas wprowadzony będzie 31 marca. (aka)