Trwa ładowanie...
d10kfd1

Sobótka. Wykryto bakterię grupy coli. Zakaz używania wody

W wodzie z wodociągu sieciowego Świątniki, który zaopatruje gminę Sokółka (woj. dolnośląskie) wykryto podwyższone stężenie bakterii grupy coli. W związku z tym wprowadzono zakaz korzystania z wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakaz używania wody obowiązuje do odwołania
Zakaz używania wody obowiązuje do odwołania (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Doladimeji)
d10kfd1

Zakaz ma trwać do odwołania. Obowiązuje on we wszystkich miejscowościach na terenie gminy Sobótka poza Sulistrowiczkami. Wodę zdatną do użycia mieszkańcom przywozi beczkowóz.

Zalecenia zakładają, że woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowywania posiłków. Nie można myć nią także owoców, warzyw i naczyń kuchennych. Woda z kranu nie nadaje się również do mycia zębów, kąpieli, prania, przemywania otwartych zranień. Co więcej, nie może być wykorzystana do urządzeń sanitarnych, tj. WC.

d10kfd1

Bakterie grupy coli - objawy zakażenia

Bakteria E. coli, czyli pałeczka okrężnicy, która należy do wspomnianej grupy, występuje w ludzkim organizmie i odpowiada m.in. za rozkład spożywanych pokarmów. Jeśli jednak zostanie wykryta w wodzie bądź jedzeniu, może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zakażenie bakterią E. coli może skutkować biegunką o różnym natężeniu. W kale może pojawić się krew, a choremu zagraża odwodnienie. Pałeczka okrężnicy jest również groźna dla układu moczowego. W skrajnych przypadkach zakażenie bakterią E. coli może prowadzić do hemolityczno-mocznicowego, ostrej niewydolności nerek, żółtaczki oraz zatrzymania moczu.

Źródło: "Gazeta Wrocławska"

d10kfd1

Zobacz także: Nowe 500+ dla niepełnosprawnych. Wicepremier zdradza datę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10kfd1

Podziel się opinią

Share
d10kfd1
d10kfd1
Więcej tematów