Trwa ładowanie...
sobótka

Sobótka. Wykryto bakterię grupy coli. Zakaz używania wody

W wodzie z wodociągu sieciowego Świątniki, który zaopatruje gminę Sokółka (woj. dolnośląskie) wykryto podwyższone stężenie bakterii grupy coli. W związku z tym wprowadzono zakaz korzystania z wody.

Share
Sobótka. Wykryto bakterię grupy coli. Zakaz używania wody
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: Doladimeji
d1yyg19

Zakaz ma trwać do odwołania. Obowiązuje on we wszystkich miejscowościach na terenie gminy Sobótka poza Sulistrowiczkami. Wodę zdatną do użycia mieszkańcom przywozi beczkowóz.

Zalecenia zakładają, że woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowywania posiłków. Nie można myć nią także owoców, warzyw i naczyń kuchennych. Woda z kranu nie nadaje się również do mycia zębów, kąpieli, prania, przemywania otwartych zranień. Co więcej, nie może być wykorzystana do urządzeń sanitarnych, tj. WC.

Bakterie grupy coli - objawy zakażenia

Bakteria E. coli, czyli pałeczka okrężnicy, która należy do wspomnianej grupy, występuje w ludzkim organizmie i odpowiada m.in. za rozkład spożywanych pokarmów. Jeśli jednak zostanie wykryta w wodzie bądź jedzeniu, może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia.

d1yyg19

Zakażenie bakterią E. coli może skutkować biegunką o różnym natężeniu. W kale może pojawić się krew, a choremu zagraża odwodnienie. Pałeczka okrężnicy jest również groźna dla układu moczowego. W skrajnych przypadkach zakażenie bakterią E. coli może prowadzić do hemolityczno-mocznicowego, ostrej niewydolności nerek, żółtaczki oraz zatrzymania moczu.

Źródło: "Gazeta Wrocławska"

Zobacz także: Nowe 500+ dla niepełnosprawnych. Wicepremier zdradza datę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yyg19

Podziel się opinią

Share
d1yyg19
d1yyg19
Więcej tematów