Trwa ładowanie...

Śnieżyce, silny wiatr i zagrożenie lawinowe. Atak zimy w Tatrach

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W nocy z poniedziałku na wtorek w Zakopanem spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Na podhalańskie drogi wyjechały pługopiaskarki.

Share
Śnieżyce, silny wiatr i zagrożenie lawinowe. Atak zimy w Tatrach
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Maciej Świerczyński
d4f6jla

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Roman Leśniak poinformował, że drogi na południu Małopolski są przejezdne, a na jezdniach cały czas pracują pługopiaskarki.

Jak przekazała dyżurna synoptyk Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu i ciągle przybywa. Według meteorologów, śnieg będzie padać jeszcze przez najbliższe dni.

d4f6jla

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy - informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu, a przebieg traktów jest niewidoczny. Miejscami potworzyły się spore zaspy, a w partiach graniowych nawisy śnieżne.

Ratownicy TOPR informują, że wysoko w górach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samorzutne wyzwolenie lawin.

d4f6jla

Podziel się opinią

Share
d4f6jla
d4f6jla
Więcej tematów