Śmierć żołnierza na służbie. Znamy ustalenia prokuratury
20-letni żołnierz 1. Mazurskiej Brygady Artylerii zmarł 28 września podczas pełnienia służby. Prokuratura informuje, że nic nie wskazuje na to, żeby w zdarzeniu brały udział osoby trzecie.
"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dzisiaj w trakcie wykonywania obowiązków służbowych zmarł żołnierz z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Okoliczności tragicznego zdarzenia wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem Prokuratury" - poinformowała wówczas jednostka.
Śledztwo ws. śmierci żołnierza nadzoruje dział ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, postępowanie prowadzone jest w kierunku czynu z art. 151 Kodeksu karnego, czyli namowy bądź udzielenia pomocy do samobójstwa. To standardowe działanie w przypadku takich spraw.
- Zdarzenie miało miejsce na terenie jednostki wojskowej, przy użyciu broni służbowej. Zmarły to 20-letni żołnierz tej jednostki, który w chwili zdarzenia pełnił służbę wartowniczą - informuje WP prokurator Daniel Brodowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śledztwo jest w toku, nikomu nie przedstawiono zarzutów, prowadzone są przesłuchania. Przeprowadzono już także sekcję zwłok zmarłego, ale na wyniki trzeba jeszcze poczekać kilka tygodni.
- Czynności, które prokurator przeprowadzał na miejscu zdarzenia nie wskazują, aby brały w nim udział osoby trzecie - dodaje prokurator Daniel Brodowski.
1. Mazurska Brygada Artylerii stacjonuje w Węgorzewie i wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej "Bursztynowej Dywizji".
Tutaj żołnierz może otrzymać pomoc psychologiczną
Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, w 1. Mazurskiej Brygadzie Artylerii w Węgorzewie żołnierze mogą skorzystać z pomocy psychologa, który przez cały czas jest dostępny na miejscu. Jeżeli pojawiają się sygnały, że ktoś potrzebuje pomocy: zgłasza to sam, albo zgłaszają to jego przełożeni, wówczas jest kierowany do psychologa jednostki. Dostępny dla żołnierzy jest także dowódca, czy prawnik jednostki.
Wojskowi zachęcają również do korzystania z telefonu zaufania, który został uruchomiony w tym roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pod numerem 800 300 311 uruchomiono linię telefoniczną dla żołnierzy Wojska Polskiego, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin. Można tam uzyskać kompleksową informację o sposobach i miejscach otrzymania wsparcia psychologicznego z zakresu problemów rodzinnych, służbowych, agresji i przemocy, utraty, żałoby oraz innych obszarów wartych poruszenia - informuje MON.
"Wojskowy Telefon Wsparcia Psychologicznego stworzono dla osób, które potrzebują rozmowy w bezpiecznej atmosferze - z powodu zmagania się z pogorszoną kondycją psychiczną, obniżonym nastrojem czy trudnością z podejmowaniem życiowych decyzji" - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Telefon działa całodobowo, również w weekendy i święta.
Paweł Buczkowski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: pawel.buczkowski@grupawp.pl
Czytaj także: