Śmierć syna Magdaleny Filiks. Scheuring-Wielgus złoży zawiadomienie do prokuratury

Śmierć syna Magdaleny Filiks. Scheuring-Wielgus złoży zawiadomienie do prokuratury

Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie śmierci syna posłanki
Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie śmierci syna posłanki
Źródło zdjęć: © via Getty Images
Mateusz Dolak
05.03.2023 13:04, aktualizacja: 05.03.2023 13:38

- W poniedziałek złożę w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez TVP Info i Radio Szczecin - zapowiada Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Chodzi o sprawę śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks. Byłoby to kolejne postępowanie. Pierwsze - w związku ze śmiercią nastolatka - wszczęła prokuratura w Szczecinie.

Joanna Scheuring-Wielgus zawiadomienie do prokuratury złoży 6 marca. Jak przyznaje w rozmowie z WP, chce żeby w tej sprawie zbadać odpowiedzialność pracowników rządowych mediów: TVP i Radia Szczecin, które należy do struktur Polskiego Radia.

- Ta sytuacja mnie dobiła. Uważam, że trzeba znaleźć winowajców nagonki, którzy doprowadzili do tego, że syn Magdy nie żyje. Ktoś za to odpowiada. Ktoś ruszył machinę hejtu przeciwko Magdalenie Filiks i jej rodzinie. Takie rzeczy nie dzieją się bez przyczyny. W tym przypadku stała się rzecz tak straszna. Nie może być tak, że winni nie zostaną ukarani - mówi w rozmowie z WP Szcheuring-Wielgus.

Pod koniec grudnia 2022 TVP Info i Radio Szczecin szeroko opisywały historię Krzysztofa F. - działacza PO, pełnomocnika marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza ds. uzależnień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krzysztof F. w grudniu 2021 roku został skazany za dopuszczenie się innej czynności seksualnej z małoletnim, udzielanie narkotyków małoletniej i usiłowanie udzielenia narkotyków temuż małoletniemu oraz posiadanie znacznej ilości substancji odurzających. Za zdarzenia z sierpnia 2020 roku, sąd skazał go na 4 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności.

W materiale opublikowanym przez Radio Szczecin podano informację o działalności politycznej jednej z ofiar Krzysztofa F. oraz wiek ofiar. W mediach społecznościowych szybko pojawiły się informacje o kogo chodzi.

Eksperci jasno wskazywali, że w ten sposób może łatwo dojść do identyfikacji pokrzywdzonych osób, co będzie skutkowało podwójną wiktymizacją ofiary.

Na publikację zareagował m.in. Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii, który poinformował o złożeniu do Rady Etyki Mediów wniosku dotyczącego tego artykułu. Ostro zareagował również publicysta katolicki dr Tomasz Terlikowski, który napisał na Facebooku, że ujawnienie danych osobowych ofiar pedofilii "nie może zostać puszczone płazem", a publikacja to "ponowny gwałt dokonany na niewinnych dzieciach w imię ciemnych, polityczno-medialnych interesów".

Postępowanie KRRiT i Rady Programowej TVP

W styczniu 2023 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej. W komunikacie KRRiT podano, że chodzi o "emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy".

W sprawę zaangażował się także Krzysztof Luft, były członek KRRiT, a obecnie członek Rady Programowej TVP. Oko.press przypomina, że 23 lutego Luft zaproponował przyjęcie uchwały wzywającej zarząd TVP do "dokładnego zbadania, jak doszło do tego niezwykle niebezpiecznego, grożącego dramatycznymi skutkami zdarzenia i o podjęcie skutecznych działań, które będą zapobiegać podobnym skandalicznym sytuacjom w przyszłości".

Na posiedzeniu obecny był szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski. Oko.press podaje, że bronił materiałów TVP, tłumacząc, że telewizja nie podała nazwiska osoby, której dzieci miały być ofiarami przestępstwa. Kolejnym argumentem było to, że dziennikarze powoływali się na Radio Szczecin, czyli, że to nie TVP ujawniło te dane.

Większość rady przyjęła wyjaśnienia Olechowskiego i odrzuciła projekt uchwały. Poparcie wyrazili tylko Janusz Daszczyński i posłanki: Iwona Śledzińska Katarasińska z KO i Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.

Ta ostatnia twierdzi, że w momencie posiedzenia wiedziała już o śmierci syna Magdaleny Filiks.

- To była dla mnie straszna sytuacja. Informacje dotarły do mnie przed wejściem, ale nie byłam upoważniona do ich przekazywania. Musiałam milczeć, a to co słyszałam podczas rady było dla mnie bagatelizowaniem problemu. W sobotę Krzysztof Luft złożył wniosek o ponowne zwołanie Rady Programowej TVP. Tym razem w trybie pilnym. Nie odpuszczę tej sprawy - zapowiada w rozmowie z WP posłanka Lewicy.

Nie żyje syn posłanki

Posłanka dodała, że uroczystości pogrzebowe jej syna odbędą się 7 marca. Wystawienie urny z prochami i pożegnanie nastąpi o godz. 10.15-10.45 w kaplicy bocznej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Następnie pochówek odbędzie się na cmentarzu w Dolicach (powiat Stargard) o godzinie 12.30.

Magdalena Filiks zaznaczyła, że w imieniu swoim i bliskich prosi o uszanowanie prywatności jej rodziny przez media i nieprzychodzenie na pogrzeb.

Magdalena Filiks jest posłanką Koalicji Obywatelskiej. W wyborach startowała z okręgu w Szczecinie. W sieci politycy złożyli jej kondolencje.

Z informacji Radia Zet wynika, że ma chodzić o czyn z artykułu 151 Kodeksu karnego, czyli "doprowadzenie do samobójstwa". Jednak tej informacji nie chce oficjalnie potwierdzić w rozmowie z WP prokuratura. - Potwierdzam, ze prowadzimy postępowanie w sprawie śmierci. Na tym etapie nie podajemy więcej informacji - przekazała Macugowska-Kyszka.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:

116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,

116 123 – całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,

22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,

22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też tutaj.

Czytaj też:

źródło: WP Wiadomości, oko.press

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także