Śmierć 16‑letniego Mikołaja. Radio Szczecin wydało komunikat
Po kilkunastu dniach od śmierci Mikołaja Filiksa Radio Szczecin wydało oświadczenie. "Sprawę Krzysztofa F. w ten sam sposób relacjonowały inne media, w dziesiątkach publikacji" - stwierdził Zarząd Polskiego Radia Szczecin. "W obliczu dramatu i przeżywania żałoby, najlepsze będzie uspokojenie emocji oraz wzajemny szacunek" - podkreślono w komunikacie.
08.03.2023 | aktual.: 08.03.2023 16:58
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Radio Szczecin w grudniu 2022 roku opisało historię Krzysztofa K., który został skazany za czyny pedofilskie. Sposób, w jaki opisano całą sprawę, pozwolił na łatwą identyfikację, że ofiarą było dziecko szczecińskiej posłanki KO Magdaleny Filiks. W połowie lutego niespełna 16-letni Mikołaj zmarł.
Radio Szczecin wydało oświadczenie ws. śmierci Mikołaja Filiksa
W opublikowanym w środę oświadczeniu Zarządu Polskiego Radia Szczecin, podpisanym przez prezesa Wojciecha Włodarskiego, wyrażono "ogromne współczucie wobec najbliższych Mikołaja".
"Pragniemy podkreślić, że okoliczności tragedii są dopiero wyjaśniane przez powołane do tego organy państwa. Tym samym, mając na uwadze stosowne postępowania i przede wszystkim wolę najbliższych, powstrzymujemy się od wszelkich komentarzy" - napisano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarząd Polskiego Radia Szczecin stwierdził, że "w ten sam sposób sprawę relacjonowały inne media, w dziesiątkach publikacji".
"Jednocześnie jesteśmy przerażeni i przytłoczeni rozmiarem hejtu wobec każdego pracownika Radia Szczecin" - podkreślono w oświadczeniu.
"Mamy również przekonanie, że w obliczu dramatu i przeżywania żałoby, najlepsze będzie uspokojenie emocji oraz wzajemny szacunek, co pozwoli na zbadanie wszystkich okoliczności tragedii, bez niesprawiedliwych osądów" - dodano.
Zobacz także
Śmierć Mikołaja Filiksa. Sprawę bada prokuratura
Śledztwo ws. śmierci niespełna 16-letniego Mikołaja, syna posłanki KO, prowadzą śledczy. Jak ustaliła Wirtualna Polska, postępowanie przejęła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.
Śledztwo prowadzone jest w kierunku art. 151 Kodeksu karnego, czyli "doprowadzenia do samobójstwa". Przewiduje on, że kto "namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie", podlega karze od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
- W cywilizowanych demokracjach jest tak, że ochrona ofiar tak szczególnego przestępstwa, jak pedofilia, jest świętością. Zwłaszcza dla państwowych służb, prokuratury, sądów, ale także mediów. One nie mają pod żadnym pozorem prawa ujawniać informacji, które w jakikolwiek sposób mogłyby naprowadzać choćby na trop ofiary - mówił Wirtualnej Polsce Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
- Ten młody chłopak nie żyje między innymi przez to, że tak napisano te teksty, każdy człowiek w dobie internetu był w stanie dotrzeć do osoby pokrzywdzonej. To niegodziwe - przekazał w rozmowie z WP prof. Błażej Kmieciak, przewodniczący państwowej komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Dodał, że to "ofiara sporów politycznych".
Wiele dziennikarek i dziennikarzy z największych polskich mediów, protestuje przeciwko standardom mediów publicznych w związku z tragiczną śmiercią syna posłanki PO Magdaleny Filiks. Wzywają do bojkotu TVP, TVP Info i Radia Szczecin. Mediów, które podały informacje pozwalające ustalić personalia skrzywdzonych przez pedofila dzieci.
Do protestu przyłączyły się między innymi: Wirtualna Polska, "Gazeta Wyborcza", Radio Zet, Onet, a także "Polityka", "Newsweek" i OKO.press.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:
- 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
- 116 123 – całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
- 800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
- 22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
- 22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
- 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też tutaj.