Śmierć dwulatki wstrząsnęła Serbią. Prezydent przywróci karę śmierci?
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział, że zwróci się do rządu o przywrócenie kary śmierci. O planach złożenia wniosku poinformował tygodnik "Vreme".
Prezydent chciałby, żeby ewentualną karą śmierci objęci zostali "mordercy tacy jak ci, którzy zabili dwuletnią Dankę lub odpowiadają za masowe strzelaniny jak te z maja 2023 roku". Dwuletnia Danka zniknęła z domu 26 marca, po intensywnej akcji Interpolu zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy przyznali się do śmiertelnego potrącenia dziewczynki i porzucenia jej ciała. Nadal nie znaleziono jej zwłok.
O wprowadzeniu poprawek do kodeksu karnego musiałby przegłosować serbski parlament. Jest to prawdopodobne, ponieważ większość w nim ma koalicja utworzona wokół Serbskiej Partii Postępowej, której współzałożycielem jest Vuczić.
- Kiedyś wypowiadałem się publicznie i zwracałem się do rządu Serbii, aby rozważył wraz z Radą Europy i wszystkimi innymi instytucjami, czy możliwe jest ponowne wprowadzenie kary śmierci bez ponoszenia konsekwencji prawnych i politycznych - powiedział prezydent podczas sobotniego wywiadu w telewizji Informer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Więzienie to za mało?
Zdaniem Vuczića kara więzienia nie jest adekwatna dla osób, które doprowadziły do śmierci i porzuciły ciało dziecka. Prezydent uważa również, że egzekwowana kara śmierci odstraszyłaby inne osoby przed popełnieniem podobnej zbrodni.
Kara śmierci funkcjonowała w Serbii od 1804 roku. Ostatni wyrok - przez rozstrzelanie - wykonano w 1992 roku, a oficjalnie została zniesiona dopiero w 2002 roku. Serbię obowiązują międzynarodowe konwencje, które zabraniają stosowania kary śmierci.
Kara ta została całkowicie zniesiona we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Białorusi oraz Rosji, która jednak ma ogłoszone moratorium i nie wykonywała egzekucji od września 1996 r. Całkowity zakaz stosowania kary śmierci jest zapisany zarówno w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, jak i dwóch powszechnie przyjętych protokołach Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Rady Europy.
Serbia jest członkiem Rady Europy i aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej.