Polska"Śmierć Blidy nie była efektem działań politycznych"

"Śmierć Blidy nie była efektem działań politycznych"

Nieuprawnionym pozostaje twierdzenie, że śmiertelne postrzelenie się Barbary Blidy miało źródło w działaniach o charakterze ideologicznym i politycznym - to główna teza poprawek PiS złożonych do projektu raportu komisji śledczej badającej tę sprawę.

Prawdopodobnie dopiero pod koniec lipca sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy zajmie się zgłoszonymi przez posłów poprawkami do projektu raportu końcowego. Łącznie posłowie przygotowali około 130 poprawek.

W połowie czerwca przewodniczący komisji Ryszard Kalisz (SLD) przedstawił liczący blisko 260 stron projekt raportu pozostałym członkom komisji. Ostatnie posiedzenie komisji zaplanowano pierwotnie na 19 lipca, jednak posiedzenie zostanie przesunięte "ze względów technicznych" o tydzień, prawdopodobnie na 25 lipca. Oznaczałoby to, że raportem komisji sejm na posiedzeniu plenarnym zająłby się najwcześniej w drugiej połowie sierpnia.

Według głównych wniosków projektu raportu były premier Jarosław Kaczyński i b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, zarzuty karne powinni usłyszeć zaś b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek. Posłowie PiS w najważniejszych ze zgłoszonych przez siebie poprawek postulują wykreślenie tych wniosków z projektu.

Najwięcej poprawek, do projektu raportu - 102 - przygotowali posłowie PiS Anna Zalewska i Wojciech Szarama, posłowie PO przygotowali około 30 poprawek, zaś przedstawiciel PSL zapowiedział złożenie dwóch poprawek.

Nieuprawnionym pozostaje twierdzenie, że śmiertelne postrzelenie się Barbary Blidy miało źródło w działaniach o charakterze ideologicznym i politycznym - to główna teza poprawek PiS złożonych do projektu raportu komisji śledczej badającej tę sprawę.

Posłowie PiS uczestniczący w pracach tej komisji złożyli 102 poprawki zmieniające większość zapisów projektu raportu. Posłowie z PO i PSL planują złożyć blisko 30 poprawek mających charakter uzupełniający i precyzujący.

"Wnioski personalne, dotyczące odpowiedzialności konstytucyjnej, projektu stanowiska komisji należy uznać za wadliwe, nieuzasadnione, pozbawione podstaw prawnych i faktycznych" - głosi uzasadnienie jednej z poprawek PiS. Posłowie tej partii jednocześnie wyrazili w nim ubolewanie, że "realizacja doraźnych celów politycznych doprowadziła do zamieszczenia w projekcie państwowego dokumentu treści kompromitujących autora projektu stanowiska".

"Komisja nie weszła w posiadanie dokumentów świadczących o podejmowaniu przez organy władzy państwowej działań stanowiących naruszenie konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich, również żaden z wysłuchanych świadków nie zeznał na przytoczoną okoliczność" - podkreślili posłowie PiS w uzasadnieniu swych poprawek.

Jak głosi uzasadnienie, "tezę, iż program polityczny partii Prawo i Sprawiedliwość tworzył warunki do nieposzanowania ludzkiej godności należy uznać za zapis nieuzasadniony merytorycznie, stanowiący odzwierciedlenie poglądów politycznych autora projektu i nielicujący z powagą dokumentu, który po przegłosowaniu poprawek przyjmie komisja".

Posłowie PiS sprzeciwili się także m.in. niewykluczeniu w projekcie raportu tezy o szamotaninie między Blidą a agentką ABW odprowadzającą ją do łazienki. Do szamotaniny, według projektu, mogło dojść, gdy agentka zobaczyła broń w rękach Blidy i "próbowała ją powstrzymać".

"W żadnym wypadku nie można mówić o zacieraniu śladów na miejscu zdarzenia, a wręcz przeciwnie, fakty pozwalają twierdzić, iż kierownictwo ABW w sposób prawidłowy poleciło zabezpieczyć miejsce i dowody do momentu przyjazdu prokuratorów" - twierdzą ponadto posłowie PiS, odnosząc się do przebiegu wydarzeń na posesji Blidów 25 kwietnia 2007 r.

- Ponieważ naszych poprawek jest tak dużo i dotyczą one wszystkich części projektu, więc na posiedzeniu komisji najpierw złożę wniosek o odrzucenie tego raportu w całości, ułatwiłoby to pracę komisji - powiedział Szarama. Termin na zgłaszanie poprawek przez posłów mija we wtorek o godz. 16.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)