Słyszeliście o "Radiu dla seniora"? Były pieniądze i plan, aby podebrać słuchaczy Ojcu Rydzykowi
W weekend szykują się huczne obchody 26. rocznicy powstania Radia Maryja. To już tyle lat ojciec Tadeusz Rydzyk niepodzielnie rządzi w domach polskich seniorów. Tymczasem jeszcze dwa lata temu był plan, aby odebrać mu część słuchaczy. Nie wyszło.
Nie kto inny jak publiczne Polskie Radio podjęło się stworzenia konkurencyjnego wobec toruńskiej rozgłośni medium dla seniorów. Wiosną 2015 roku powstała koncepcja utworzenia nadawanego cyfrowo "Radia dla seniora". Na finansowanie produkcji kilku cyfrowych kanałów znalazło się, aż 14 mln złotych pochodzących z abonamentu. Według zapowiedzi nowe radio miało informować o tym, co się dzieje w Polsce, w sposób przystępny dla osób starszych. Nadawanie miało ruszyć w styczniu 2016 roku.
Mimo ambitnych zapowiedzi cyfrowy program nie ruszył aż do dziś. - Tego rodzaju projekt miał i nadal ma wielu zwolenników z racji na zmiany w strukturze demograficznej polskiego społeczeństwa oraz z uwagi na wzrost kulturowej i ekonomicznej aktywności polskich seniorów - mówi Anna Perek-Zaborska z Polskiego Radia. - Na razie Polskie Radio przygotowuje na swoich antenach wiele audycji uwzględniających oczekiwania i zainteresowania słuchaczy w wieku senioralnym. Być może te doświadczenia zostaną w przyszłości wykorzystane w nowym projekcie adresowanym do seniorów - dodaje.
Z kolei jedna z osób zaangażowanych w projekt "Radio dla Seniorów" wspomina, że nie było dobrego lidera dla tego projektu. - Okazało się, że problemem w dotarciu do grupy docelowej z będzie nadawanie poprzez cyfrową antenę. Ten sposób odbioru radia nie jest jeszcze powszechny, wymagał zakupu bardziej nowoczesnego odbiornika - dowiaduje się WP.
Fenomen Rydzyka
Ten mały epizod pokazuje jakim cudem ojciec Tadeusz Rydzyk i jego toruńskie media są właściwie monopolistami w zagospodarowaniu niszy jaką jest widownia i słuchacze w wieku 50+, w tym także samotne osoby owdowiałe i emeryci. Przypomnijmy, że należący do prywatnego nadawcy kanał telewizyjny Religia TV został zlikwidowany w 2015 roku. Fenomen Rydzyka polega na tym, że nie potrzebował dotacji, aby działać. Poprosił sympatyków "o modlitwę i datki aby rozwiązał się problem finansowy". Wiara potrafi przenosić góry więc pieniądze się znalazły. Rozgłośnia Radio Maryja nadaje od 9 grudnia 1991 roku.
- Niech to będzie wielka modlitwa dziękczynna za Radio Maryja, dzieła przy nim powstałe, a przede wszystkim za apostolską Rodzinę Radia Maryja - tak ojciec Rydzyk zwrócił się do sympatyków, aby odwiedzili go w 2 grudnia niedzielę w Toruniu. Czeka na nich wynajęta hala widowiskowa, artyści koncertowi, a księża z biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej Wiesławem Meringiem szykują uroczystą mszę.
Bez niego nie byłoby "dobrej zmiany"
Na pewno znajdą się na niej kluczowi politycy PiS oraz rządu Beaty Szydło. Dlaczego? Wyjaśniła to posłanka Beata Sobecka.
Ojciec Rydzyk i jego Radio Maryja potrafiło wyjątowo mobilizować swoich słuchaczy do głosowania w wyborach. Na kogo oddać głos podpowiadali : w 2001 r. 41 proc. słuchaczy głosowało na Ligę Polskich Rodzin, w 2005 r. - 40 proc. wybrało Prawo i Sprawiedliwość, w 2007 r. aż 62 proc. z nich poparło partię Jarosława Kaczyńskieg wyniak z badań pracownik OBOP. Słuchacze Radia Maryja częściej niż inni deklarują, że biorą udział w wyborach; udział w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2010 r. zadeklarowało 71 proc. słuchaczy i 66 proc. tych, którzy nie słuchają Radia Maryja (frekwencja wyniosła 55,31 proc.)