Trwa ładowanie...
IAR
rekord

Słynny "Krzyk" Edvarda Muncha sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową sumę blisko 120 mln dolarów sprzedano w środę wieczorem na aukcji w Nowym Jorku "Krzyk" Edvarda Muncha - jeden z najbardziej znanych obrazów świata. Nabywca, który chciał pozostać anonimowy, wylicytował dzieło telefonicznie.
Share
"Krzyk" Muncha sprzedano za blisko 120 mln dolarów
"Krzyk" Muncha sprzedano za blisko 120 mln dolarówŹródło: PAP/EPA, Fot: Andrew Gombert
d3kuonq

119 922 500 dolarów - tyle dokładnie zapłacił anonimowy nabywca. To rekordowa suma, za jaką sprzedano dzieło sztuki na aukcji. Do tej pory rekordzistą był obraz Pabla Picassa "Akt, zielone liście i popiersie", który dwa lata temu został sprzedany za ponad 106 mln dolarów.

"Krzyk" nie jest jednak nadroższym obrazem. Sześć lat temu za 140 mln dolarów nowego nabywcę znalazł obraz Jacksona Pollocka "No.5" z 1948 roku - jednak w efekcie prywatnej transakcji, poza rynkiem aukcyjnym. W ubiegłym roku za 250 mln miało zmienić właściciela płótno Paula Cezanne'a "Gracze w karty", ale brakuje potwierdzenia tej transakcji.

"Krzyk", uważany za arcydzieło ekspresjonizmu, to jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie. Artysta namalował go w czterech wersjach w 1893 roku. Dzieło przedstawiające krzyczącą postać na moście jest reprodukowane nie tylko w albumach, ale nawet na kubkach.

Obraz wystawiony na sprzedaż przez nowojorski dom aukcyjny Sotheby's, namalowany pastelami, należał do norweskiego biznesmena Pettera Olsena. Ojciec Olsena był przyjacielem i sąsiadem artysty. Kupił "Krzyk" ponad 70 lat temu.

Petter Olsen zamierza przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży obrazu na budowę muzeum Edvarda Muncha.

d3kuonq

Podziel się opinią

Share
d3kuonq
d3kuonq
Więcej tematów