PolskaSłupsk nawiązuje stosunki partnerskie z Huntsville

Słupsk nawiązuje stosunki partnerskie z Huntsville

Nawiązanie partnerskich stosunków przez Słupsk (Pomorskie) z amerykańskim Huntsville w stanie Alabama prawdopodobnie będzie jednym z pierwszym efektów decyzji o ulokowaniu na Pomorzu bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

W piątek wieczorem władze obu miast przeprowadziły godzinną telekonferencję, w czasie której rozmawiano o możliwościach przyszłej współpracy. Przedstawiciele obu samorządów przedstawili krótko swoje miasta.

Według uczestniczącego w rozmowie inicjatora kontaktów Słupska z Huntsville Riki Ellisona, prezydenta Sojuszu Wspierania Obrony Przeciwrakietowej (MDAA) "skoro polityczne decyzje w sprawie tarczy już zapadły, przyszedł czas na budowanie wzajemnych relacji na poziomie lokalnych społeczności".

Huntsville to nieco ponad 160-tysięczne miasto, w którym znajduje się duży kompleks militarny i badawczo-rozwojowe placówki uczestniczące w programie obrony przeciwrakietowej.

W czasie wideokonferencji burmistrz Huntsville Loretta Spencer zapewniała władze Słupska, iż nie należy obawiać się obecności wojskowych obiektów w okolicach miasta.

Spencer mówiła, że dzięki rządowym nakładom na przemysł obronny gospodarka Huntsville się rozwija, a pracujący dla wojska ludzie i żołnierze z tutejszego garnizonu są normalną częścią lokalnej społeczności.

Pytana przez dziennikarzy o zagrożenia jakie niesienie obecność wojska i zbrojeniowego kompleksu w Huntsville pani burmistrz powiedziała, że nie ma to żadnego negatywnego wpływu na miasto.

Prezydent Słupska Maciej Kobyliński mówił w czasie wideokonferencji, że liczy przede wszystkim na współpracę gospodarczą.

Wideokonferencję zakończyło symboliczne wzajemne przekazanie przez burmistrz Huntsville i prezydenta Słupska kluczy do obu miast. Maciej Kobyliński zaprosił panią Spencer do złożenia 11 listopada wizyty w Słupsku.

Włodarze obu miast wymienili też podarunki. Riki Ellison w imieniu burmistrz Spencer przekazał prezydentowi Kobylińskiemu piłkę do amerykańskiego futbolu, która ma być symbolizować skuteczne przechwytywanie rakiet przez zbudowany pod miastem element amerykańskiej tarczy.

Od prezydenta Słupska Ellison dostał wykonany z porcelany i kamieni obraz 500-letniego Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Burmistrz Spencer zapewniła, że jak tylko obraz do niej dotrze zawiśnie na honorowym miejscu w ratuszu Hunstville.

Źródło artykułu:PAP
polskausatarcza antyrakietowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)