Ślub kościelny nie dla gejów. Księża protestują
Brytyjski rząd ogłosił 12-tygodniowe konsultacje dotyczące planowanych zmian prawnych regulujących status związków homoseksualnych w Anglii i Walii. Swój sprzeciw wyrazili hierarchowie kościelni i część konserwatywnych polityków, którzy obawiają się, że geje i lesbijki będą mieli prawo do zawarcia ślubu przed ołtarzem.
W Wielkiej Brytanii już od 2005 roku homoseksualiści mogą zawierać cywilne związki partnerskie. Dzięki temu pary homoseksualne mają takie same prawa majątkowe, socjalne i adopcyjne jak pary heteroseksualne. Tymczasem rząd Davida Camerona wyszedł z inicjatywą dalszych zmian prawnych dotyczących formalnych związków gejów i lesbijek. Według ekspertów, jej celem jest możliwość zawarcia małżeństwa, także kościelnego - podaje serwis BBC News.
Jedną z propozycji brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych jest możliwość przeobrażenia istniejących homoseksualnych cywilnych związków partnerskich w "prawdziwe" cywilne małżeństwa. Według wielu źródeł, rząd będzie chciał wprowadzić nowe przepisy jeszcze przed wyborami, czyli przed 2015 rokiem.
Rządowe plany popierają liberalne środowiska w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem nowe prawo zniesie barierę, przez którą obecnie związki gejowskie w UK nie dają pełni praw, tak jak w przypadków par heteroseksualnych. Według zwolenników zmian, model cywilnych związków partnerskich jest już mocno przestarzały i nadal dyskryminuje mniejszości seksualne.
W tej sytuacji nie dziwi ostry sprzeciw przedstawiciel Kościoła. Zdaniem duchownych, politycy nie powinni mieć prawa do redefinicji instytucji małżeństwa. Szkocki kardynał Keith O'Brien, stwierdził wręcz, że rządowe “wprowadzenie w życie groteskowych planów rządu będzie powodem do wstydu dla Wielkiej Brytanii w oczach całego świata”. W minioną niedzielę w kościołach rzymskokatolickich Anglii i Walii odczytane zostały listy, w których hierarchowie potępili małżeństwa osób tej samej płci. W podobnym tonie wypowiada się część konserwatywnych polityków, zdaniem, których zmiany przepisów mogą sprawić, że pary gejowskie będą zgodnie z prawem mogły zawrzeć ślub kościelny.
- W tym wszystkim chodzi o wolność dla małej grupy ludzi, którzy powinni być traktowani przez prawo jak wszyscy inni w tym kraju - mówi Ben Summerskill, z organizacji progejowskiej Stonewall.
Konsultacje społeczne w tej samej sprawie rozpoczął już szkocki rząd. Otrzymał ponad 50 tysięcy odpowiedzi.
Małgorzata Słupska