PolskaŚledztwo ws. zamachu stanu umorzone?

Śledztwo ws. zamachu stanu umorzone?

Wciąż nie ma decyzji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy wszcząć śledztwo w celu zbadania, czy oskarżenia wobec polityków Samoobrony o molestowanie seksualne miały na celu przeprowadzenie zamachu stanu, o co wnosił wicepremier Andrzej Lepper - powiedziała rzeczniczka ABW ppłk Magdalena Stańczyk.

Tymczasem tygodnik "Wprost" podał na swych stronach internetowych, że nie będzie śledztwa w tej sprawie. Zdaniem tygodnika, ABW nie natrafiła na dowody potwierdzające teorię spisku. Tę informację miał potwierdzić "Wprost" Zbigniew Wassermann, minister koordynator służb specjalnych.

Jego rzecznik Krzysztof Łapiński poinformował, że Wassermann powiedział, że Lepper nie przedstawił dowodów, że doszło do tak poważnego przestępstwa i dlatego decyzja ABW "może pójść" w kierunku niewszczynania postępowania karnego.

Lepper złożył swój wniosek, powołując się na artykuł kodeksu karnego mówiący o "usunięciu przemocą konstytucyjnego organu RP", 11 grudnia 2006 r. Mówił, że "seksafera" dotycząca posłów jego partii, miała na celu dokonanie zamachu stanu i obalenie koalicji rządowej, za czym - według niego - mieli stać biznesmeni i politycy.

Kodeks karny mówi, że kto w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Kto czyni przygotowania do tego przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Kto zaś "przemocą lub groźbą bezprawną" wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Lepper był przesłuchiwany przez ABW w związku z jego wnioskiem. Uprzedzono go wtedy o odpowiedzialności karnej za powiadomienie o niepopełnionym przestępstwie oraz za składanie fałszywych zeznań.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)