Trwa ładowanie...

SLD: niech Elżbieta Bieńkowska po "superwtopie" przyjdzie na komisję infrastruktury

SLD chce zwołania sejmowej komisji infrastruktury z udziałem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, na którym miałaby poinformować o sytuacji na kolei. Sojusz zarzuca Bieńkowskiej, że zaliczyła "superwtopę", wypowiadając się na temat opóźnień pociągów.

Share
SLD: niech Elżbieta Bieńkowska po "superwtopie" przyjdzie na komisję infrastruktury
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
dbqa03z

W poniedziałek z powodu oblodzenia sieci ponad 80 składów miało ponadgodzinne opóźnienia. Bieńkowska pytana w TVN24 o tę sytuację, powiedziała: "pasażerom to można tylko powiedzieć jakby sorry, mamy taki klimat, no niestety". Dziś za tę wypowiedź przeprosił premier Donald Tusk.

- Pani wicepremier jest nieprzygotowana. Otóż wicepremier i "superpremier" zaliczyła "superwtopę" - ocenił rzecznik SLD Dariusz Joński na konferencji prasowej. - Niewątpliwie pani premier dołączyła do tego elitarnego grona byłych ministrów infrastruktury, którzy w takich sytuacjach nie potrafili się zachować. To był niewątpliwie pan minister Grabarczyk, minister Nowak, a dzisiaj pani wicepremier Bieńkowska - dodał.

dbqa03z

Dlatego też politycy Sojuszu chcą zwołania komisji infrastruktury z udziałem wicepremier, zarazem minister infrastruktury i rozwoju. Miałaby poinformować na tym posiedzeniu, jaka jest obecnie sytuacja na kolei. - Pytamy i zwołujemy tę komisję z jednego powodu: pod koniec grudnia szefowie PKP mówili, że kolej jest przygotowana na "cztery plus", jeśli chodzi o "akcję zima". Okazuje się, że jest dużo gorzej. Pytamy dlaczego? - mówił Joński.

Były poseł Sojuszu, były wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Wiesław Szczepański ocenił, że obecne, związane z zimą, utrudnienia na kolei, to przede wszystkim wina szefów spółek kolejowych. - Zawiedli dyrektorzy spółek, dworców, Intercity, Telekomunikacji i innych jednostek, bo nie potrafili w tym wszystkim znaleźć pasażera. Nie wszędzie znalazły się możliwości związane z podaniem ciepłego napoju, może nawet posiłku. Rzeczą niezwykle złą jest też to, że tylko 40 dworców od 15 grudnia jest otwarte całodobowo i to pod warunkiem, że jest minus 20 stopni. Pozostałe są zamknięte - mówił Szczepański.

Według niego w posiedzeniu komisji infrastruktury powinien wziąć też udział nowy wiceminister infrastruktury i rozwoju odpowiedzialny za kolej Zbigniew Klepacki. - Chcielibyśmy się dowiedzieć, jaką ma koncepcję rozwoju kolei i rozwiązania sytuacji na kolei; jaką ma koncepcję wykorzystania środków unijnych. Być może warto byłoby część tych środków przeznaczyć na sprzęt związany z takimi sytuacjami, jak dzisiaj - do walki z zimą - powiedział polityk SLD.

Szczepański chciałby się też dowiedzieć, jak Klepacki widzi funkcjonowanie PKP Przewozy Regionalne i jakie środki na ten cel przekazali marszałkowie poszczególnych województw.

dbqa03z

W poniedziałek wielogodzinne opóźnienia pociągów w całej Polsce spowodowała awaria trakcji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim, wywołana marznącym deszczem. Z powodu oblodzenia sieci ponad 80 składów miało ponadgodzinne opóźnienia. Dziś Bieńkowska poinformowała, że bardzo trudna sytuacja związana z oblodzeniem sieci trakcyjnej dotyczy trzech proc. pociągów w całym kraju.

Masz ciekawe fotografie?

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

dbqa03z

Podziel się opinią

Share
dbqa03z
dbqa03z
Więcej tematów