Trwa ładowanie...
d4gycxm

Sławomir Neumann u Kamili Baranowskiej: Kaczyński powinien dostać zaproszenie na uroczystość z okazji 30. rocznicy powstania TK

- Wojna z TK nie służy Polsce. Nie mówię, że nie służy PiS. Ale nie służy Polsce, bo wyjątkowo złą opinię nam wystawia w świecie demokratycznym - powiedział w programie WP rozmowa Sławomir Neumann z PO.

d4gycxm

Jarosław Gowin na pytanie, czy 17 września wybiera się na organizowaną przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uroczystość z okazji 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedział: "Nie dostałem zaproszenia. Po drugie nie widzę powodu, żebym miał się udawać na tę uroczystość".

- Tego typu instytucja jak TK jest potrzebna w demokracji. Bo demokratyczna większość powinna mieć pewne hamulce - konstytucję i instytucję stojącą na jej straży, typu TK. Czy w takim kształcie jak obecnie - to jest do dyskusji - stwierdził wicepremier.

- Czyli nie mamy czego świętować? - dopytywała Kamila Baranowska. - Autorytet TK został bardzo nadszarpnięty. Mówię to jako ktoś, kto uważa, że nasz obóz, my sami też popełniliśmy błędy w sprawie TK. Ale to nie my zdruzgotaliśmy jego autorytet, a ci sędziowie, na czele z prezesem Rzeplińskim, którzy upolitycznili TK - odpowiedział Gowin.

d4gycxm

- A czy temat TK będzie jeszcze budził emocje w grudniu? - zapytała Baranowska. - Te emocje i spór wrócą przy okazji wyboru prezesa - stwierdził wicepremier. - Chciałbym, żeby sędziowie nie szukali jakichś trików, o których wspominał w wywiadzie prezes Rzepliński, tylko żeby przedstawili prezydentowi do wyboru trzy kandydatury wyłonione według procedury przewidzianej przez ustawę, której konstytucyjności w tym zakresie sam TK nie zakwestionował.

- Mamy co świętować - stwierdził natomiast Sławomir Neumann z PO. - TK podjął dla nas - dla Polaków - kilka ważnych decyzji, które chronią nasze podstawowe wartości. PO tego nie organizuje. Trybunał organizuje te uroczystości, a Paweł Adamowicz udzielił miejsca. Niestety większość sejmowa obcięła pieniądze na obchody 30-lecia TK, na które przyjeżdżają przedstawicieli sądów konstytucyjnych z wielu krajów Europy - dodał polityk.

Na pytanie, czy na uroczystości pojawią się politycy PO, Sławomir Neumann odpowiedział: "Ja się wybieram". - Myślę, że dobrze by było, gdyby na tych obchodach pojawił się Jarosław Kaczyński. Nie ja zapraszam, ale powinien zaproszenie dostać i z niego skorzystać. I być może zobaczyłby, że sądy konstytucyjne we wszystkich krajach demokratycznego świata mają swoje miejsce i należy im zostawić niezależność - powiedział Neumann. - Wojna z TK nie służy Polsce. Nie mówię, że nie służy PiS. Ale nie służy Polsce, bo wyjątkowo złą opinię nam wystawia w świecie demokratycznym - dodał.

Zobacz cały odcinek programu "WP rozmowa":
d4gycxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gycxm
Więcej tematów