Trwa ładowanie...
d3lk8vr
Radio Zet

Sławomir Neumann: PiS powołało religię smoleńską. Jednym z kapłanów był Antoni Macierewicz

• Katastrofę smoleńską będą badać fachowcy, a nie politycy - twierdzi Andrzej Dera
• To ponury taniec na katastrofie smoleńskiej - ocenił Sławomir Neumann
• Dyskusja o komisji smoleńskiej w Radiu ZET
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sławomir Neumann: PiS powołało religię smoleńską. Jednym z kapłanów był Antoni Macierewicz
(PAP, Fot: YURI KOCHETKOV)
d3lk8vr

Powołanie nowej podkomisji, która ma zbadać katastrofę smoleńską, wywołało burzliwą dyskusję między Andrzejem Derą z Kancelarii Prezydenta a Sławomirem Neumannem z Platformy Obywatelskiej w audycji Moniki Olejnik w Radiu ZET.

Minister w kancelarii Andrzeja Dudy w "7 Dniu Tygodnia" mówił, że cieszy się, że katastrofę smoleńską będą "badać fachowcy, a nie politycy". - Ta komisja powinna pracować, poczekajmy na ustalenia. Dziś jest więcej znaków zapytania niż odpowiedzi - mówił współpracownik prezydenta.

Odpowiedział na to Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który powołanie podkomisji nazwał "ponurym tańcem na katastrofie smoleńskiej". - Ja nie kwestionuję kompetencji tych ludzi. Ja mówię, że oni nie mają kompetencji do badania wypadków lotniczych, po prostu - odpowiedział.

d3lk8vr

Polityk PO bardzo ostro skomentował raporty przyjmowane przez zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza. - Tezy o wybuchach, trzech osobach, które przeżyły zamach i uciekły w kukurydzę, to był absurd. A dziś ci ludzie zostają powołani do komisji Ministerstwa Obrony, płacimy im budżetowe pieniądze. Mam wrażenie, że to jest zapłata za lata pracy w zespole Macierewicza - mówił Neumann.

Chwilę później polityk PO stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość powołało "religię smoleńską”. - Jednym z głównych kapłanów był Antoni Macierewicz. Przez tę waszą akcję ludzie nie wierzą w fachowców. Kierują się tym, co im żeście wmawiali. Dziś tych kapłanów będziemy opłacali ze środków budżetowych. Powołanie tego zespołu jest zwykłą hucpą. Zwykłą hucpą - mówił Neumann, przypominając, że prokuratura bada sprawę katastrofy smoleńskiej.

Andrzej Dera odpowiedział, że to PO ponosi odpowiedzialność za to, że "całe śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy zostało oddane Rosjanom". - To jest nieprawda. Kłamiecie! - reagował Neumann. - Nie kłamiemy Niech pan się uspokoi. W świetle prawa międzynarodowego jedynym dokumentem mówiącym o przyczynach katastrofy jest raport Anodiny. Przez wasze bzdurne i nieodpowiedzialne rzeczy. Nie powinniście tego oddać Rosjanom! - mówił minister w Kancelarii Prezydenta.

Politykowi PO wtórował Marek Sawicki z PSL, który zapowiedział jednak, że jako "człowiek dobrej wiary” będzie czekał na informację, "kto i dlaczego wysadził samolot w powietrze". - PiS będzie miało z tym problem. Padły konkretne oskarżenia i informacje, o wybuchach, i ten zespół będzie musiał podać kto był inicjatorem zamachu, jak to zorganizowano i kto za to odpowiada - mówił były minister rolnictwa.

d3lk8vr

- Czekam. Kto podłożył ładunki wybuchowe? Kiedy? W jakim miejscu? Kto je zdetonował? Kto miał cel w tym, żeby dwóch prezydentów, kilku generałów i biskupów oraz elitę polityczną kraju wysadzić w powietrze - podsumował Sawicki.

Powołania komisji bronił wiceminister kultury, Jarosław Sellin, który przekonywał, że większość Polaków nie wie dlaczego doszło do katastrofy smoleńskiej. - Ja uważam, że na pokładzie samolotu był wybuch. Szczątki samolotu znaleziono kilkaset metrów przed pierwszym zetknięciem z obiektem na ziemi. To co, one poleciały do tyłu? - mówił polityk PiS, który ocenił jednak, wbrew ustaleniom zespołu Macierewicza, że Tupolew uderzył w brzozę.

Minister nie mógł również uwierzyć, że samolot uderzając w ziemię rozpadł się na wiele szczątków oraz że zderzając się z ziemią nie zrobił leju. Z tym nie zgodził się poseł ruchu Kukiz’15, który stwierdził, że uderzenie o ziemię grzbietem skutkuje rozpadem kadłuba podobnym do eksplozji. - Trudno mi uwierzyć w wybuch. Powstałby tzw. "tulipan”, a go nie ma. Szczątki byłyby rozrzucone dużo dalej - mówił Marek Jakubiak.

Dodał jednak, że rozumie powstanie komisji, ponieważ "ręce mu opadają” kiedy stwierdza, że sześć lat po katastrofie nie ma winnych.

d3lk8vr

Podziel się opinią

Share
d3lk8vr
d3lk8vr
Więcej tematów