Trwa ładowanie...

Żywiec. Znalazł się dzierżawca na Nowy Zamek. Będą w nim szkoła i przedszkole

Powiat żywiecki wydzierżawił na 20 lat zabytkowy tzw. Nowy Zamek w Żywcu. Wicestarosta Stanisław Kucharczyk poinformował, że firma, która obejmie budynek pałacu, poprowadzi w nim szkołę podstawową i przedszkole.
Share
Żywiec. W Nowym Zamku powstanie szkoła i przedszkole.
Żywiec. W Nowym Zamku powstanie szkoła i przedszkole.Źródło: UM Żywiec
d44pjsd

- Podmiot, który złożył korzystną ofertę, prowadzi w Żywcu szkoły podstawowe i przedszkola. Wydzierżawili cały budynek. Powiat dopuścił możliwość, że część pomieszczeń będzie mogła zostać poddzierżawiona, przykładowo w sali lustrzanej otwarta miałaby zostać restauracja – powiedział Kucharczyk.

Dzierżawca zadeklarował, że rozpocznie działalność w pałacu od 1 września. - Chce do tego czasu przenieść tu placówki szkolne, które rozsiane są po terenie miasta Żywca – przekazał wicestarosta.

Żywiec. Nowy Zamek znalazł dzierżawcę

Kwota czynszu dzierżawnego będzie wynosiła 63 tys. zł brutto miesięcznie. Dzierżawca zadeklarował w podpisanej umowie, że dochowa wszelkich standardów, a wszelkie remonty odbywały się będą pod okiemkonserwatora zabytków.

d44pjsd

Klasycystyczny pałac stoi pusty po wyprowadzce technikum, co było niezbędne, by pozyskać fundusze Unii Europejskiej na remont. Jego utrzymanie kosztowało samorząd zbyt wiele. Dlatego zdecydowano się na znalezienie dzierżawcy.

Dwukondygnacyjny pałac, który wznieśli żywieccy Habsburgowie, pochodzi z XIX w. Był wielokrotnie przebudowywany. Po raz ostatni stało się to w 1911 r. Habsburgowie mieszkali w nim do II wojny. Po wojnie w budynku działało technikum leśne. W 2001 r. w pałacu, po powrocie z emigracji, zamieszkała księżna Maria Krystyna Habsburg. Zmarła tam w 2012 roku.

Podróbki Pfizera w Polsce. Rzecznik rządu Piotr Müller uspokaja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44pjsd

Podziel się opinią

Share
d44pjsd
d44pjsd
Więcej tematów