Trwa ładowanie...
d1hut1b

Śląskie. W Żywcu możesz zostać panem na zamku!

Samorząd powiatu żywieckiego chce wydzierżawić tzw. Nowy Zamek w Żywcu. Starostwo, które ogłosiło przetarg ustny, poinformowało, że w XIX-wiecznym zabytku prowadzone miałyby być inicjatywy edukacyjne lub usługi, w tym przykładowo hotel. Przetarg odbędzie 27 listopada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dla Starostwa Żywieckiego utrzymanie zamku jest zbyt drogie.
Dla Starostwa Żywieckiego utrzymanie zamku jest zbyt drogie. (UM Żywiec, Fot: UM Żywiec)
d1hut1b

Pierwsza informacja o możliwości wydzierżawienia zamku podał w sierpniu wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk. Dzierżawa miałaby trwać 20 lat, a jego zagospodarowanie musiałaby uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. - Jako główne możliwe funkcje wymienione zostały w tym dokumencie cele edukacyjne. Możliwe są jednak także szeroko rozumiane usługi, również pod kątem wynajmu pomieszczeń, czyli przykładowo otwarcie hotelu – mówił wówczas.

Pierwszy przetarg, we wrześniu, zakończył się fiaskiem. Wpłynęła tylko jedna oferta i do tego nie spełniała wymogów.

Władze starostwa nie zniechęciły się jednak i teraz ogłosiły kolejny przetarg. W dokumentacji przetargowej podało, że obecnie stawka wywoławcza czynszu netto została obniżona o 50 proc. w stosunku do pierwszego przetargu. Wynosi ona 57,2 tys. zł brutto. Do wylicytowanej kwoty należy doliczyć 23 proc. VAT. Potencjalny dzierżawca będzie miał obowiązek rozpocząć działalność w ciągu 2 lat od podpisania umowy.

d1hut1b

Dwukondygnacyjny pałac, który wznieśli żywieccy Habsburgowie, pochodzi z XIX w. Był wielokrotnie przebudowywany, po raz ostatni w 1911 r. Habsburgowie mieszkali w nim do II wojny. Po wojnie działało w nim technikum leśne. W 2001 r. w pałacu, po powrocie z emigracji, zamieszkała księżna Maria Krystyna Habsburg. Zmarła tam w 2012 r.

Po wyprowadzce technikum, co było niezbędne, by pozyskać fundusze UE na remont, zabytek stoi pusty. Utrzymanie jest dla starostwa zbyt drogie.

Strajk Kobiet. Protesty w Warszawie. "Faszyści, policja - jedna koalicja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hut1b

Podziel się opinią

Share
d1hut1b
d1hut1b
Więcej tematów