Tarnowskie Góry. Właściciele się dogadali, będzie remont podcieni
Remont tarnogórskich podcieni dojdzie do skutku. Właściciele budynków, do których należą, doszli do porozumienia i jeszcze w tym roku planują przystąpić do przygotowania planu ich modernizacji.
29.07.2021 22:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gmina chociaż nie jest właścicielem podcieni i sama nie może przeprowadzić remontu, też dołoży się do remontu. Zapewniła przekazanie na ten cel dotacji, którą objąć można nawet 100 procent kosztów prac i dokumentacji.
Wszystkie budynki podcieniowe na Rynku i ul. Gliwickiej są zabytkami. Wszelkie prace budowlane przy nich wymagają pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Tarnowskie Góry. Gmina dołoży do remontu podcieni
Budynki mają różne formy własności: osób fizycznych, współwłasności osób fizycznych oraz wspólnoty mieszkaniowe. – W celu przeprowadzenia procedury i remontu najwłaściwsze byłoby wyłonienie przez właścicieli budynków wspólnego przedstawiciela w roli inwestora zastępczego, a następnie wyłonienie wspólnego wykonawcy – mówi Tomasz Trzcionkowski, kierownik biura ds. dostępności architektury miejskiej i opieki nad zabytkami. – Problemem w przypadku uzyskania dotacji jest tylko czas. Termin składania wniosków na rok 2022 to 30 września 2021 r. Termin taki wynika z konieczności zaplanowania przez gminę, na podstawie złożonych wniosków, wydatków na rok następny – dodaje.
Do wniosku o dotację należy dołączyć aktualne pozwolenie konserwatorskie, pozwolenie na budowę, dokumenty własnościowe a także kosztorys inwestorski. W przypadku inwestorstwa zastępczego wskazane jest okazanie odpowiedniej umowy powierzenia prowadzenia inwestycji lub kompletu pełnomocnictw.
Przypomnijmy, przyznawane przez gminę dotacje dotyczą zabytków rejestrowych oraz nie będących własnością gminy – w przypadku podcieni wszystkie warunki są spełnione. Dotacją może być też objęty projekt i ekspertyzy. Dotacją można objąć do 100% kosztów remontu.