Sukces studentów Politechniki Śląskiej. Najlepsi w zawodach bezzałogowych statków powietrznych
Studenci z Koła Naukowego High Flyers zwyciężyli w zawodach Droniada 2021. Drużyna Politechniki Śląskiej otrzymała nagrodę główną i nagrody specjalne o łącznej wartości 25 tys. zł oraz specjalistyczną aparaturę do sterowania dronami.
Droniada pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa.
Do konkursu Droniada 2021 zgłoszono 11 drużyn z całej Polski, min. z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania. W klasyfikacji generalnej zespół Politechniki Śląskiej zdobył 78 punktów, na drugim miejscu była drużyna Politechniki Wrocławskiej - 67 pkt, a na trzecim przedstawiciele AGH - 43 pkt.
Gliwice. Sukces studentów Politechniki Śląskiej
W konkursie biorą udział zespoły akademickie i Open, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są na sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony stanowią realne wsparcie.
W tym roku Droniada obejmowała trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego i identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin. Trzecia kategoria dotyczyła wykrycia w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, następnie zaś ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe.
Studenci Politechniki Śląskiej wygrali Droniadę 2021
Koło High Flyers z Politechniki Śląskiej zwyciężyło w drugiej i trzeciej kategorii. Dzięki temu drużyna otrzymała Nagrodę Główną.
- Po raz pierwszy w dziejach Droniady wykonano skutecznie misję w nasilającym się deszczu. Udało się to zespołowi High Flyers, który w ten sposób spełnił jeden z warunków regulaminowych o gotowości startu drona w trwającej przez 15 minut mżawce. W pierwszej kategorii, czyli za prezentację bezzałogowego systemu latającego, studenci PŚ zajęli drugie miejsce.
– Konkurs Droniada bazuje na realnych życiowych sytuacjach, w których bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane dronami, mogą dawać realne wsparcie. Dziś samo latanie bezzałogowe nie stanowi już problemu i nikogo nie dziwi. Takie zawody jak Droniada stymulują działalność badawczą studentów w tym kierunku – mówi dr hab. inż. Roman Czyba z PŚ.
– Na Droniadę 2021 przygotowywaliśmy się od zimy. Nie obyło się bez zmiany paru rozwiązań oraz dopisywania kodu na ostatni moment, ale udało się wszystko zbudować i przetestować na czas. W tym roku konkurencja bardzo nas zmotywowała. Na pewno zespół dobrze będzie wspominać ten wyjazd – mówi Jacek Grzybowski, jeden ze studentów z koła naukowego High Flyers.
Politechnika Śląska otwiera nowy kierunek studiów "Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna"
Wykorzystywanie dronów w życiu codziennym jest coraz powszechniejsze.
– Już teraz obserwujemy duże zapotrzebowanie ze strony rynku dronowego na wykwalifikowane kadry z obszaru projektowania i eksploatacji platform bezzałogowych. Politechnika Śląska stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, otwierając nowy kierunek studiów o nazwie "Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna". Jego studenci będą również kształceni w zakresie projektowania i obsługi statków bezzałogowych – mówi Roman Czyba.