Trwa ładowanie...

Sosnowiec. Rewolucja w nocnej komunikacji. Zamiast tramwaju, bus na telefon

Rewolucja w nocnej komunikacji publicznej szykuje się od lipca na terenie Sosnowca. Zamiast nocnych kursów linii tramwajowej nr 27 po mieście jeździć będzie specjalny bus, który będzie można zamówić telefonicznie lub przy pomocy specjalnej aplikacji.

Sosnowiec. Od 1 lipca w mieście zmienią się zasady komunikacji nocnej.Sosnowiec. Od 1 lipca w mieście zmienią się zasady komunikacji nocnej.Źródło: UM Sosnowiec
dhpytxz
dhpytxz

Linia tramwajowa nr 27 przebiega przez całe miasto, od pętli przy „Żylecie” na Pogoni przez centrum, Dańdówkę, Klimontów i Porąbkę do Kazimierza Górniczego. Dzisiaj funkcjonują na niej zarówno kursy dzienne, jak i nocne. Od lipca pozostaną tylko te pierwsze. Kursy nocne, w godzinach od 23.00 do 5.00, zostaną zastąpione przez specjalne busy sosnowieckiego PKM-u. Będą one jeździć nie według stałego rozkładu jazdy, ale według zamówień, za pomocą aplikacji lub telefonu.

- Już w 2019 roku sygnalizowałem, że szukamy alternatywnego rozwiązania dotyczącego nocnej komunikacji. Dzięki wsparciu GZM udało nam się nawiązać kontakt z firmą, która przygotowała dla nas nowe rozwiązanie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – To program pilotażowy, który będzie funkcjonował do końca roku. Jeśli się sprawdzi, będziemy analizować zasadność jego wprowadzenia na innych liniach – dodaje.

Sosnowiec. Od 1 lipca bus zamiast tramwaju

W zespole roboczym planującym przeprowadzenie pilotażu usługi znaleźli się również przedstawiciele Metropolii GZM.- Będziemy się przyglądać funkcjonowaniu tego typu rozwiązania. Jeżeli przy znacznie mniejszych kosztach zadowolenie pasażerów pozostanie na co najmniej tym samym poziomie, warto będzie się zastanowić, jak usługę poszerzyć i włączyć w sieć regularnej komunikacji miejskiej. Nocą tramwajami podróżuje bardzo mało osób, a jej koszty są wysokie - mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora departamentu komunikacji i transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Organizatorem nocnej komunikacji busowej będzie miasto przy współpracy firmy Blees i sosnowieckiego PKM-u. Aby skorzystać z tej formy nocnego powrotu do domu konieczne będzie zaistalowanie specjalnej aplikacji lub zadzwonić do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214). Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał na nich. W miejscach, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się busa, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne. Na potrzeby funkcjonowania komunikacji nocnej powstała specjalna strona internetowa www.sosnowiec.blees.co

dhpytxz

Pierwszy kursy nocnej komunikacji w nowej formie zaplanowano na noc z 30 czerwca na 1 lipca. Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym będzie darmowy.

Banaś doniósł na Kaczyńskiego. Hołownia: "Rodzina Soprano". Na tym nie skończył

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhpytxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpytxz
Więcej tematów