Trwa ładowanie...
d17emxf

Sosnowiec. Przed miejskimi strażnikami już nic się nie ukryje, będą korzystali z dronów

Dwa drony ze specjalistycznymi kamerami weszły na wyposażenie straży miejskiej w Sosnowcu. Będą wykorzystywane do walki ze smogiem.
Share
Dwa drony pomogą strażnikom miejskim w Sosnowcu w walce ze smogiem.
Dwa drony pomogą strażnikom miejskim w Sosnowcu w walce ze smogiem.Źródło: UM Sosnowiec
d17emxf

- Będą pracowały w różnych warunkach. Możliwości jakie mają powodują, że na pewno ułatwią pracę strażnikom, którzy oczywiście zostali do tych celów specjalnie przeszkoleni - mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Do sosnowieckiej straży miejskiej trafiły dwa drony o wartości ponad 30 tysięcy złotych. Urządzenia posiadają kamerę 4K oraz kamerę termowizyjną. Do ich obsługi przeszkolonych zostało 6 strażników. - Drony posłużą przede wszystkim do kontroli jakości spalonego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu - przyznają strażnicy. Wcześniej strażnicy przy kontrolach prowadzonych przy użyciu drobna korzystali z form zewnętrznych.

Sosnowiec w walce ze smogiem

- Drony to wielkie wsparcie i nowe możliwości. Są miejsca, gdzie wejść nie można, ale już da się podlecieć i zrobić dokumentację zdjęciową - mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

d17emxf

Wsparciem dla sosnowieckiej straży miejskiej jest także wykonana przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach mapa smogowa miasta, która pokazała w których dzielnicach zjawisko smogu jest największe. Według danych są to: Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów na południe od ulicy mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu Środuli i Śródmieściu.

Mapa ta powstała w sezonie zimowym 2018-2019, kosztem ok. 60 tys. zł. Pomiary wykonywano w zakresie: stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO). Mapa smogowa ma przekładać się na kierowanie w poszczególne obszary intensywniejszych kontroli straży miejskiej, ale też na pomoc miasta w postaci m.in. dotacji na modernizacje ogrzewania.

Drony pomogą również w zabezpieczeniu imprez masowych, będą wspierały poszukiwania zaginionych osób, ale mają także możliwość śledzenia wyznaczonych osób i pojazdów.

Zbigniew Ziobro o "miękiszonie". Ryszard Czernecki: to zdanie przejdzie do historii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17emxf

Podziel się opinią

Share
d17emxf
d17emxf
Więcej tematów