Trwa ładowanie...

Smog w Polsce. "Rządzimy" w UE pod względem najgorszej jakości powietrza. Najnowsze raport

Dane na temat stężenia szkodliwych pyłków są zatrważające. - Polska jest czarnym punktem na mapie Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza - powiedział prezes NIK prezentując raport nt. smogu.

Share
Smog w Polsce. "Rządzimy" w UE pod względem najgorszej jakości powietrza. Najnowsze raportŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski
d2uvbpb

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport na temat ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami w Polsce. Okazuje się, że jesteśmy w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem smogu. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. W pierwszej 100 europejskich miast, aż 45 jest z Polski.

NIK wyjaśnia, że działania ministerstw, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych, są niewystarczające. Mało tego, oceniono, że projekt ministerstwa energii, dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych, zabezpiecza głównie interesy lobby węglowego.

d2uvbpb

45 polskich miast w czołówce smogowego "rankingu"

Przytoczono również badania Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród prawie 3 tys. miast z całego świata, w pierwszej 100 najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 znajdowało się aż 45 polskich miast. Chodzi o lata 2012 - 2015.

NIK
Źródło: NIK

Biorąc pod uwagę zanieczyszczenie powietrza PM10, PM2,5 oraz B(a)P, Polska jest jednym z krajów UE z najgorszą jakością powietrza. Spośród 28 krajów UE najczęstsze przekroczenia stężeń dobowych PM10 występowały w Bułgarii i w Polsce.

Z kolei w przypadku PM2,5 oraz B(a)P wysokość stężeń rocznych tych substancji w 2015 r. plasowała Polskę na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych krajów UE.

NIK
Źródło: NIK

W raporcie wyjaśniono, że jakość powietrza jest silnie związana z porami roku. Najwyższe stężenia pyłów zawieszonych i B(a)P odnotowywane są zimą, który pokrywa się z sezonem grzewczym.

d2uvbpb

Smog zabija. Rocznie umiera tyle osób, ile mieszka w Kołobrzegu

Według WHO i Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczone powietrze powoduje na świecie ok. 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie.

W samej tylko Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 rocznie umiera ok. 46 tys. osób, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Kołobrzegu.

Reakcja UE na polski smog

22 lutego 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości powietrza, a dopuszczalne stężenia PM10 były przekraczane w sposób ciągły. Może to skutkować nałożeniem na Polskę znacznych kar finansowych.


Chcesz oddychać świeżym i czystym powietrzem? Zainwestuj w oczyszczacz. Mniej zapłacisz, korzystając z okazji na stronie Philips kod rabatowy.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Patryk Jaki: na Warszawę trzeba patrzeć jak na firmę

d2uvbpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uvbpb
d2uvbpb
Więcej tematów