Trwa ładowanie...
dfl6lbc

Sosnowiec. Miasto przejęło grunty po dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz. Co dalej?

Sosnowiec stał się właścicielem gruntów po dawnej siedzibie KWK Kazimierz-Juliusz wraz z wieżą wyciągową. To 3 hektary terenu. Akt notarialny pieczętujący umowę darowizny pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń a gminą Sosnowiec został podpisany.
Share
Sosnowiec stał się właścicielem terenów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz.
Sosnowiec stał się właścicielem terenów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz.Źródło: UM Sosnowiec
dfl6lbc

Sosnowiec będzie teraz zarządzał budynkiem stacji ratowniczej, kompleksu BHP, a przede wszystkim budynkiem wieży wyciągowej, maszyny wyciągowej i nadszybia. – To zwieńczenie długich i trudnych negocjacji z SRK, jednocześnie dopiero początek drogi. Teraz, gdy jesteśmy właścicielem obiektów, możemy rozpocząć żmudne przygotowania związane ze staraniami o środki zewnętrzne na rewitalizacje budynków, a to nie jest łatwa sprawa. Z rozmów z innymi miastami wiemy, jak wiele pracy trzeba włożyć w takie projekty i ile lat są później realizowane – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Wiele osób zarzucało nam, że nie chcemy przejąć tych budynków, że nie chcemy zachować choćby w części historii. Chcieliśmy, ale na partnerskich zasadach i tak się właśnie stało. Żałuję, że poprzednie władze miasta nie zdecydowały się na zachowanie historii innych sosnowieckich kopalń – dodaje.

Sosnowiec zainwestuje w tereny po byłej KWK Kazimierz-Juliusz

Miasto stało się właścicielem działek o łącznej powierzchni gruntu 2,8524 ha i wartości rynkowej 3,7 mln zł.

dfl6lbc

Teraz czas na przygotowanie projektu ich rewitalizacji. – Przed nami ogrom pracy związany ze sposobem zagospodarowania obiektów i projektowaniem – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Ostatnią tonę węgla w kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 r. Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły w 2014 r. liczne protesty górników; podziemny protest w obronie zakładu odbił się echem w całym kraju.

Aby ożywić tę część miasta samorząd powołał zespół roboczy i uruchomił program rewitalizacji dzielnicy. Wśród wypracowanych rozwiązań znalazły się m.in.: budowa ogrodu jordanowskiego, termomodernizacja budynku szkolnego i budowa boiska przy tamtejszym zespole szkół, a także remonty ulic.

Aby zachować pamięć o historii Kazimierza Górniczego, w oparciu o infrastrukturę likwidowanej kopalni miałoby powstać miejsce pamięci poświęcone górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego.

dfl6lbc

Burza po słowach Jarosława Gowina o Andrzeju Dudzie. Grzegorz Schetyna kpi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfl6lbc

Podziel się opinią

Share
dfl6lbc
dfl6lbc
Więcej tematów