Trwa ładowanie...

Śląskie. Żywieckie Gody w dobie koronawirusa. Kolędowanie tylko w internecie

W tym roku Żywieckie Gody, najstarszy i największy beskidzki przegląd grup kolędniczych, odbędą się tylko w wersji on-line. Nie będzie barwnego korowodu ani innych elementów styczniowego dnia plenerowego – ogłosił burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Śląskie. Z okazji Żywieckich Godów Miejskie Centrum Kultury przygotowało na żywieckim Rynku wystawę plenerową.Śląskie. Z okazji Żywieckich Godów Miejskie Centrum Kultury przygotowało na żywieckim Rynku wystawę plenerową.Źródło: Miasto Żywiec
d3ofvhk
d3ofvhk

W internecie będzie można zobaczyć występy grup obrzędowych – dziadów noworocznych i jukacy, a także kolędników. Mogą się one zgłaszać do 15 stycznia do Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Pamiętając o tradycji z zachowaniem reżimu sanitarnego, jukace w małych grupkach o 12.00 w Nowy Rok wbiegli do połowy mostu na Sole.

- By jednak poczuć tę niezwykłą atmosferę, ten klimat, beskidzki karnawał, Miejskie Centrum Kultury przygotowało na żywieckim Rynku piękną wystawę plenerową – poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Wystawa to 8 ciekawych ilustracji prezentujących postaci, które pojawiają się w Żywieckich Godach. Będzie można je oglądać do końca karnawału, czyli do 16 lutego. Współorganizatorami ekspozycji są Miasto Żywiec, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Żywieckie Gody to najstarszy i największy przegląd grup kolędniczych z Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Kolędnicy z gwiazdą, turoniem, czy herody lub winszownicy rokrocznie pod koniec stycznia rywalizują w Żywcu, a przebierańcy zwani dziadami noworocznymi walczą o nagrody w Milówce.

d3ofvhk

Godom towarzyszyły zawsze m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska i degustacja potraw regionalnych i kuligi. W tym roku to niemożliwe z powodu epidemii COVID-19.

Gody odbędą się po raz 52. Ich celem jest ocalenie od zapomnienia zwyczajów związanych z kolędowaniem w Beskidach. Dzięki nim udało się uchronić m.in. postać Heroda, która znikała już z tradycji kolędowania na Żywiecczyźnie.

Sylwester w Polsce. Nie wszyscy przestrzegają obostrzeń. "Nie przyjmę mandatu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ofvhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofvhk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj