Trwa ładowanie...
d1g3c6u

Śląskie. Sąd podważył prawo Szczyrku do opłaty klimatycznej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (WSA) uchylił w piątek uchwałę Szczyrku w sprawie opłaty miejscowej od turystów. Uznał, że nie można pobierać tzw. opłaty klimatycznej w miejscu, gdzie przekroczone są normy jakości powietrza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katowicki radny Patryk Białas (z prawej) wygrał przed sądem.
Katowicki radny Patryk Białas (z prawej) wygrał przed sądem. (Facebook, Fot: .facebook.com, BialasPatryk)
d1g3c6u

Uchwałę Szczyrku zakwestionował katowicki aktywista i radny Patryk Białas.

„Wyrok WSA w Gliwicach mnie cieszy i nie cieszy zarazem. Cieszy, bo sąd przyznał, że Szczyrk po prostu łamie prawo pobierając od turystów opłaty. Nie cieszy, bo potwierdza, że jakość powietrza w Polsce jest fatalna, a to oznacza, że nawet czas spędzony na narciarskim stoku może mieć zły wpływ na nasze zdrowie” – napisał Białas na swoim profilu w mediach społecznościowych. - Mam nadzieję, że ten symboliczny wyrok zmobilizuje nie tylko Szczyrk, ale i inne miasta województwa śląskiego do przyspieszenia działań na rzecz redukcji zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawy stanu zdrowia zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów” – kontynuował katowicki radny.

Orzeczenie nie jest prawomocne, można je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Reprezentująca samorząd Szczyrku przed WSA mecenas Kornelia Maga-Caputa powiedziała PAP, że decyzja o ewentualnym zaskarżeniu orzeczenia do NSA zapadnie po analizie pisemnego uzasadnienia piątkowego wyroku.

d1g3c6u

W świetle prawa, gminy mają prawo pobierać tzw. opłaty miejscowe od turystów (w Szczyrku jest to 2,30 zł za dobę), gdy są w stanie zapewnić korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki do uprawiania turystyki. Jak przekonywał Białas, korzystne właściwości klimatyczne oznaczają także jakość powietrza zgodną z obowiązującymi normami prawnymi.

Dyrektor szpitala: "Zbudowaliśmy szpital modułowy. To innowacyjne rozwiązanie"

Jeżeli miejscowość nie spełnia tych norm, to „pobieranie opłat w takiej sytuacji jest wręcz nieetyczne, a ludzie przyjeżdżający na ferie, czy wczasy są wprowadzani w błąd” – argumentował Białas.

d1g3c6u

Szczyrk znajduje się w strefie, która w 2018 i 2019 roku otrzymała kategorię C w odniesieniu do substancji takich, jak pył PM10, drobniejszy pył PM2.5, czy rakotwórczy benzo(a)piren. To oznacza, że w 2019 r. zostały przekroczone dopuszczalne dobowe normy stężeń.

W 2015 roku mieszkaniec Krakowa zakwestionował pobór opłat w Zakopanem - mieście, które od lat boryka się z problemem smogu. Niektóre miasta same zrezygnowały z pobierania opłat po tym, jak turyści wskazywali na złą jakość powietrza, np. Sandomierz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1g3c6u

Podziel się opinią

Share
d1g3c6u
d1g3c6u
Więcej tematów