Śląskie. Pogoda da się we znaki, upały nie odpuszczają
Środa w województwie śląskim zapowiada się upalnie. Po południu temperatura wzrośnie nawet do 33 stopni Celsjusza. Nie powinno padać.
07.07.2021 12:18
Środa będzie kolejnym upalnym dniem. Od rana nad regionem świeci słońce. Jest bezchmurnie. Około południa na niebie zaczęły pojawiać się chmury kłębiaste. Ale nie są groźne. Nie przyniosą opadów.
Wychodząc z domu pamiętajmy o nakryciu głowy i wzięciu butelki z wodą. Temperatura znów bowiem przekroczy 30 stopni Celsjusza. Może wzrosnąć do 33. Wiatr przeważnie słaby z kierunków południowych. Ciśnienie 1015-1018 hPa. Wskaźnik UV wysoki 6/7.
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej także wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Obejmuj on południową, środkową i północno-wschodnią Polskę Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Upały wystąpią na terenie województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, zachodniej części podlaskiego i lubelskiego oraz wschodniej części województwa dolnośląskiego. W tych rejonach temperatura maksymalna może osiągnąć do 30 do 32 stopni Celsjusza. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów IMGW określa na 80 procent.
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Śląskie. Jaka pogoda w Beskidach
W Beskidach też upalnie. - Warunki na szlakach są bardzo dobre. W środę rano na Markowych Szczawinach termometr wskazywał 16 st., a na Hali Miziowej 18 st. Temperatura szybko rośnie. Już o godz. 9. wynosiła w Szczyrku 25 st. Jest gorąco, a będzie jeszcze cieplej. Widoczność w górach jest dobra. Zachmurzenie minimalne. Wieje słaby wiatr – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.
Goprowcy przestrzegli, że w takim upale turyści, którzy wybiorą się w góry, muszą mieć nakrycie głowy oraz odpowiedni zapas wody. Ważne są solidne buty. Mimo słońca w plecaku powinna się znaleźć nieprzemakalna kurtka. Należy też zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".
W przypadku nadejścia burzy należy zejść z otwartej przestrzeni. Nikt nie powinien chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie wolno stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.