Trwa ładowanie...

Śląskie. Pijany sędzia spowodował kolizję. Został zatrzymany

Policjanci w Rybniku zatrzymali pijanego kierowcę, który spowodował kolizję. Okazało się, że sprawcą był sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Na jego zatrzymanie zgodę wydał prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Share
Sędzia spowodował kolizję po alkoholu.
Sędzia spowodował kolizję po alkoholu.Źródło: Pixabay, Fot: pixabay
d4bdk9k

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem na ul. Gliwickiej w Rybniku. Jak poinformowała rzecznik śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara, mężczyzna najechał na tył poprzedzającego go pojazdu, który skręcał w lewo. Kierujący 81-latek doznał obrażeń ręki.

Na miejsce wezwano patrol drogówki. Podczas badania alkomatem okazało się, że sprawca miał ponad 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Był nim sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku, który pełni funkcję przewodniczącego V Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych.

d4bdk9k

Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o jego zatrzymaniu.

Dodajmy, że zgodnie ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia – którego chroni immunitet - nie może być zatrzymany, ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego.

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego.

d4bdk9k

Prezes Sądu Okręgowego w Rybniku natomiast zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego.

Jeśli sędziemu zostanie uchylony immunitet - zgodę na to musi wydać sąd dyscyplinarny - usłyszy zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, a jeżeli obrażenia poszkodowanego kierowcy drugiego samochodu okażą się poważniejsze – spowodowania wypadku po pijanemu.

Przesłała już wniosek o uchylenie mu immunitetu.

Rekord zakażeń? "Nie ma się co oszukiwać, będzie coraz gorzej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bdk9k

Podziel się opinią

Share
d4bdk9k
d4bdk9k
Więcej tematów