Trwa ładowanie...

Śląsk. Znalazła 10 tysięcy złotych, odniosła na policję

66-latka z Kalet znalazła 10 tysięcy złotych. Nie zatrzymała ich dla siebie, lecz zaniosła na policję. Pieniądze trafiły do prawowitego właściciela.

66-latka z Kalet okazała się uczciwym znalazcą.66-latka z Kalet okazała się uczciwym znalazcą.Źródło: Śląska Policja
d3ra9s5
d3ra9s5

W poniedziałek (14 grudnia) około godziny 14.00 do komisariatu policji w Kaletach (woj. śląskie) zgłosiła się 66-letnia kobieta. Oświadczyła policjantowi, że na ulicy znalazła owinięty banderolą plik pieniędzy. Z jej wyjaśnień wynikało, że w pobliżu nie było nikogo i nie wiedziała, do kogo mogą należeć pieniądze. Nie wiedziała więc komu je oddać - i postanowiła odnieść je do pobliskiego komisariatu.

Po przeliczeniu gotówki okazało się, że było to aż 10 tysięcy złotych. Komendant komisariatu, widząc banderolę, od razu zorientował się, do kogo mogą należeć pieniądze. Jego przypuszczenia okazały się słuszne. Gotówkę zgubiła… listonoszka. Pieniądze wróciły już do prawowitego właściciela.

Kalety. Uczciwa 66-latka

Policjanci podkreślają, że postawa, jaką wykazała się 66-latka, powinna stanowić wzór dla wszystkich, którzy znaleźliby się w podobnej sytuacji. Warto pamiętać, że znalezienie pieniędzy, czy przedmiotu i zatrzymanie go, jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie.

W świetle kodeksu karnego znalazca, który nie dopełnił obowiązków i zachował znalezioną rzecz dla siebie, będzie odpowiadał za jej przywłaszczenie. Wiele przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część społeczeństwa kieruje się mylnym hasłem: "Znalezione - nie kradzione”.

d3ra9s5

Tak niedawno postąpił m.in. mieszkaniec Chorzowa. Mężczyzna uznał, że znalezioną kartą płatniczą może zrobić sobie zakupy. Za przywłaszczenie portfela z dokumentami oraz kartami bankomatowymi, a także użycie jednej z nich, sprawcy grozi teraz kara do 10 lat więzienia.

Zobacz też: Budżet UE. Janusz Kowalski: mogliśmy być wielkim mocarstwem europejskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ra9s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ra9s5
Więcej tematów