Trwa ładowanie...
d2bj78h

Śląsk. Szczepienia na COVID-19 dla nauczycieli. Prawie 20 tysięcy chętnych

Prawie 20 tysięcy nauczycieli i innych pracowników szkół z województwa śląskiego zgłosiło chęć udziału w akcji bezpłatnego i dobrowolnego testowania w związku z powrotem do stacjonarnej nauki w klasach I-III szkół podstawowych.
Share
Katowice. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o akcji testowania na obecność koronawirusa wśród nauczycieli.
Katowice. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o akcji testowania na obecność koronawirusa wśród nauczycieli.Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki
d2bj78h

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, akcja testowania na obecność koronawirusa rozpoczęła się w regionie w poniedziałek o godz. 7.30 i przebiega bez zakłóceń.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zebrały imienne listy osób chętnych do badania. W województwie zgłosiło się w sumie 19 880 pracowników z 1219 szkół podstawowych. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie.

Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, a wynik dostępny będzie na Internetowym Koncie Pacjenta. Potrwają do 15 stycznia.

d2bj78h

44 punkty wymazujące na zasadzie drive thru i kilkanaście karetek wymazowych, zaczną dostarczać do 8 laboratoriów w naszym województwie materiał pobrany od nauczycieli. Sukcesywnie będzie on badany. 25 procent tych badań, czyli około 6 tysięcy, wykona laboratorium wojewódzkiej stacji, pozostałe badania wykonują laboratoria wpisane na listę laboratoriów covidowych prowadzoną przez Ministra Zdrowia– wyjaśnił śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik.

Wojewoda Jarosław Wieczorek zaznaczył, że wyniki testów znane będą najpóźniej w niedzielę, tak, aby akcja mogła dać podwaliny do powrotu dzieci do szkół.

Bardzo się cieszę, że odsetek osób deklarujących chęć przystąpienia do tego testu jest duży. To może z jednej strony pokazać również zakres populacyjny stanu epidemicznego w Polsce, ale przede wszystkim ma dać poczucie bezpieczeństwa zarówno dla samych nauczycieli, dzieci, jak i rodziców czy dziadków tych, którzy ewentualnie mogliby wrócić do szkół – podkreślał wojewoda.

Śląskie. Akcja szczepień na COVID-19 wśród pracowników oświaty

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez śląskiego kuratora oświaty Urszulę Bauer w województwie śląskim w klasach I-III uczy się 128 tys. uczniów, a opiekuje się nimi 18 tys. nauczycieli w 1373 szkołach.

d2bj78h

Powrót do szkoły. Wirusolożka ostrzega przed przedwczsnym przywracaniem nauki stacjonarnej

- Bezpłatnym i dobrowolnym badaniom podlegać będzie w ramach akcji grupa nie tylko nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, ale również nauczyciele edukacji plastycznej, muzycznej, językowej czy wychowania fizycznego, pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, a także nauczyciele organizujący zajęcia świetlicowe oraz prowadzący zajęcia rewalidacyjne – przekonywała kurator Urszula Bauer.

Śląsk. Punkt szczepień w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Wojewoda Jarosław Wieczorek zapowiedział, że od wtorku rolę punktu szczepień będzie pełnić również Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Obecnie budowane są tam specjalne boksy, gdzie w strefie czystej, bezpiecznej, szczepienia będą się odbywały. Jutro w punkcie w MCK zaszczepionych zostanie pierwsze 50 osób, a do końca tygodnia – w sumie 180 medyków nie tylko ze szpitala MSWiA, ale również z innych placówek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bj78h

Podziel się opinią

Share
d2bj78h
d2bj78h
Więcej tematów