Trwa ładowanie...

Śląsk. Podróże bez tłoku, będzie więcej pociągów między Katowicami a Gliwicami

Gliwice i Katowice połączy nowa para torów. Dzięki temu na trasie będzie mogło jeździć więcej pociągów.
Share
Śląsk. Metropolia chce budować tory między Katowicami a Gliwicami.
Śląsk. Metropolia chce budować tory między Katowicami a Gliwicami.Źródło: Pixabay
d1cx2xk

Trasa kolejowa Gliwice – Katowice jest jedną z najbardziej obciążonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odcinek długości ok. 30 km stanowi kręgosłup komunikacyjny w GZM i jest jednym z ważniejszych elementów koncepcji Kolei Metropolitalnej.

Obecnie na trasie jeżdżą zarówno pociągi Kolei Śląskich jak i składy dalekobieżne, co wymusza wydłużenie odstępów między nimi. Budowa nowych torów oddzieli od siebie ruch lokalny od krajowego i międzynarodowego. Spółka PKP PLK przygotowuje się do tej inwestycji i właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności dla tego odcinka.

Śląsk. Budowa nowych torów między Katowicami a Gliwicami

– Obecnie często pociągi regionalne muszą ustępować pierwszeństwa przejazdu – nawet opóźnionym – pociągom kategorii premium lub międzynarodowym, co oznacza w praktyce wywołanie „efektu domina” opóźnień w sieci. Ponadto przepustowość tej linii, jak i całego węzła katowickiego, zbliża się już do maksimum i bez oddzielenia ruchu aglomeracyjnego utrudnione jest zwiększanie oferty przewozowej na tej trasie. Budowa odseparowanego torowiska na trasie Gliwice-Katowice ma ogromne znaczenie dla przyszłej Kolei Metropolitalnej – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, w którym odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.

d1cx2xk

Po nowej parze torów będą jeździły wyłącznie pociągi obsługujące połączenia aglomeracyjne.

– Dzięki jego powstaniu możliwym będzie wprowadzeniu standardu, do którego dążymy, by pociągi wewnątrz metropolii kursowały co kilkanaście minut, a pasażerowie nie musieli patrzeć w rozkład jazdy, by wiedzieć, że "zaraz coś przyjedzie”. Ze względu na tak duże znaczenie tej inwestycji metropolia w połowie sfinansuje powstanie tego opracowania - podkreśla Kwitek.

W GZM trwają również przygotowania do złożenia dokumentacji projektowej w drugim etapie oceny wniosków.

Wróblewski to twardziel? Kandydat PiS na RPO krótko odpowiedział

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cx2xk

Podziel się opinią

Share
d1cx2xk
d1cx2xk
Więcej tematów