Siemianowice Śląskie. Nowocześnie o historii. Tablica i mural upamiętniające powstańców śląskich
W Siemianowicach Śląskich odsłonięto tablicę pamiątkową oraz zaprezentowano historyczny mural upamiętniający Powstania Śląskie.
Tablica oraz mural znajdują się na murze budynku spółki Rosomak i upamiętniają bohaterów Powstań Śląskich, m.in. tych, którzy urodzili się lub mieszkali w Siemianowicach Śląskich – Wojciecha Korfantego czy płk. Jana Emila Stanka.
Projekt, będący wspólną inicjatywą Rosomaka oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła o wolność kraju oraz swojej małej ojczyzny.
Siemianowice Śląskie. Tablica i mural upamiętniające powstańców śląskich
Jak zaznaczyła Ilona Kachniarz, prezes Fundacji PGZ, wiele pokoleń pracowników zakładów Rosomak tworzyło historię tego miasta i regionu, a ten wyjątkowy obraz, który powstał w 100-lecie Powstań Śląskich, jest wkładem w podtrzymywanie tradycji narodowej i promowanie bohaterskich postaw.
– Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, które na stałe zagości w naszej świadomości dzięki odsłonięciu tablicy upamiętniającej Powstańców Śląskich pochodzących z naszego miasta, dla których honor i niepodległość były cenniejsze niż własne życie – podkreślił Bartłomiej Smoczyński, prezes Rosomak S.A.
Siemianowice Śląskie. Pamięć o bohaterach Powstań Śląskich
W wydarzeniu uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie, która łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne spojrzenie na historię, pamięć o bohaterach Powstań Śląskich będzie nam towarzyszyć na co dzień, nie tylko przy okazji uroczystości – zauważył Jarosław Wieczorek.
Wojewoda odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. "Włączenie Górnego Śląska do naszej Ojczyzny okupione zostało krwią przelaną podczas trzech niepodległościowych zrywów. Ta krew scementowała ten region z Ojczyzną i stała się kamieniem węgielnym jego nowej, wielkiej tradycji historycznej. Zgromadzonym na uroczystości upamiętnienia zwycięskiego powstania w 1921 r. przesyłam podziękowania i wyrazy szacunku" – napisał w liście Prezes Rady Ministrów.