Trwa ładowanie...

WP odpowiada premierowi Morawieckiemu: nasze systemy pocztowe są bezpieczne

Bardzo mocno i dobitnie chcemy podkreślić, że systemy pocztowe WP są całkowicie bezpieczne, a informacje czy insynuacje, jakoby miało dojść do włamania na konto WP, są całkowicie nieprawdziwe - tak Wirtualna Polska komentuje słowa premiera. Mateusz Morawiecki odniósł się dzisiaj na konferencji prasowej do kwestii ataku phishingowego na konto Michała Dworczyka.

Share
Mateusz Morawiecki o ataku hakerskim na konta Dworczyka. "Bezprecedensowy"Mateusz Morawiecki o ataku hakerskim na konta Dworczyka. "Bezprecedensowy"Źródło: PAP, fot: Przemysław Piątkowski
d4dmsrf

Komunikat Wirtualnej Polski w związku z wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego:

 "Bardzo mocno i dobitnie chcemy podkreślić, że systemy pocztowe WP są całkowicie bezpieczne, a informacje czy insynuacje, jakoby miało dojść do włamania na konta WP, są całkowicie nieprawdziwe.

Wejście na konto ministra Michała Dworczyka i co za tym idzie uzyskanie dostępu do jego emaili nastąpiło na skutek podania poprawnego loginu i hasła. Naszym zdaniem przestępcy albo wyłudzili hasło od żony ministra, albo używała ona takiego samego hasła u innych usługodawców i tam był wyciek. Przed jednym i drugim można się w prosty sposób zabezpieczyć poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe albo dbać o higienę własnego hasła.

d4dmsrf

Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś o potrzebie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Chcemy jasno i wyraźnie zaznaczyć, że taki system uwierzytelnienia funkcjonuje w poczcie WP od dawna. Przykro nam to stwierdzić, ale minister Michał Dworczyk w momencie tego zdarzenia nie korzystał z takiego systemu".

Morawiecki komentuje sytuację

Podczas poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zostały zapytany, czy używa prywatnej skrzynki e-mail w celach służbowych. Nie odpowiedział wprost. Odniósł się jednak do sprawy ataku hakerskiego na konto ministra Michała Dworczyka.

- Bardzo dziękuję za to pytanie, ponieważ doszło do bezprecedensowego ataku, który kierowany jest według wszelkiego prawdopodobieństwa zza naszej wschodniej granicy - stwierdził Morawiecki. Jego zdaniem "bardzo wiele na to wskazuje", między innymi rusycyzmy, które "pojawiają się w sfabrykowanych wpisach na Facebooku i w e-mailach".

- To nauczka, którą wszyscy, cała polska klasa polityczna, powinniśmy wziąć sobie rzeczywiście do serca i popatrzeć co, kto, w jaki sposób używa i jakie są zabezpieczenia - mówił premier Morawiecki. - Też warto zwrócić uwagę na to, że jak zakładane są skrzynki, to nie każdy obywatel, a właściwie większość obywateli nie ma informacji, co do szczegółów tego, w jaki sposób dany gestor czy dany portal internetowy zabezpiecza te skrzynki mejlowe. Tu trzeba przede wszystkim polegać na dwustopniowym procesie weryfikacji bezpieczeństwa, zabezpieczaniu haseł, do tego wszystkich państwa namawiam - dodał.

d4dmsrf

- Wszystko wskazuje na to, że cała polska klasa polityczna została w ten sposób zaatakowana. To jest takie nowe oblicze współczesnej wojny. Trzeba sobie wprost powiedzieć: dzisiaj mamy do czynienia z atakami różnego rodzaju, atakami hybrydowymi, atakami cyfrowymi.

Premier określił ponadto zdarzenie "przejęciem skrzynek przez nieuprawnione podmioty". Zasugerował też, że warto skrupulatnie dbać o "przestrzeganie higieny zasad bezpieczeństwa w sieci". Morawiecki zasugerował, że skrzynki WP zostały "skompromitowane".

Atak hakerski na konto Michała Dworczyka

Dworczyk w miniony wtorek w nocy oświadczył na swoim profilu na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi ataku na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że w jego skrzynce mejlowej "będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

d4dmsrf

"Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony, jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści" - dodał minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dmsrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dmsrf
d4dmsrf
Więcej tematów