Pszczyna. Gmina dołoży się do szpitala
Władze powiatu pszczyńskiego i gminy Pszczyna zawarły umowę na wspólne prowadzenia spółki, która odpowiada za pszczyński szpital. - Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców to jeden z głównych celów samorządu terytorialnego – podkreślił Dariusz Skrobol, burmistrz miasta.
Umowę podpisali: starosta powiatu pszczyńskiego Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Na jej podstawie gmina obejmuje 13,47 proc. udziałów w spółce za kwotę 760 tys. zł i wspólnie z powiatem będzie odtąd konsultować sprawy istotne dla spółki, decydować o dopłatach, podwyższaniu kapitału, działać na rzecz podnoszenia jakości usług w szpitalu.
- Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców to jeden z głównych celów samorządu terytorialnego. Dzisiaj nie widzimy innej możliwości, jak wsparcie powiatu pszczyńskiego w zakresie prowadzenia szpitala. Dziękuję za bardzo merytoryczne dyskusje podczas ostatniego roku i posiedzeń rady miejskiej w Pszczynie, gdzie omawialiśmy każdy aspekt związany z tym, jak powiat potrzebuje współudziałowców w spółce – powiedział burmistrz miasta Dariusz Skrobol.
Pszczyna. Gmina Pszczyna przejęła udziały w miejscowym szpitalu
- Chciałbym, aby nasza decyzja o wejściu do spółki była krokiem milowym do tego, aby pozostałe samorządy, również te spoza naszego powiatu, których mieszkańcy leczą się w pszczyńskim szpitalu, także taką możliwość rozważyły. Trwają rozmowy z wójtami i burmistrzami i myślę, że będzie to bardzo dobry sygnał nie tylko na Śląsk, ale dla całej Polski, że można stworzyć spółkę samorządową, która bierze pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie naszych mieszkańców, szczególnie w sytuacji covidowej - dodał Skrobol.
Jak podkreślała starosta pszczyńska Barbara Bandoła, założenie spółki samorządowej to forma pomocy szpitalowi na trudny czas normowania się finansowania opieki szpitalnej w naszym kraju. - To zapewnienie mieszkańcom bliskiego dostępu do usług medycznych. Szpital kontraktuje w Narodowym Funduszu Zdrowia świadczenia na oddziały i poradnie. Finansowanie procedur medycznych w ramach opieki szpitalnej jest niskie, nie pokrywa kosztów funkcjonowania - wiemy, że to jest zadanie państwa. Planowane są zmiany systemu, miejmy nadzieję, że zostanie w końcu wprowadzony taki, który pozwoli szpitalowi pszczyńskiemu utrzymać się z zakontraktowanych świadczeń, jednak dopóki tak nie jest, potrzebna jest tej placówce pomoc – powiedziała.