Trwa ładowanie...

Ponad 34 tys. chorych na grypę na Śląsku. Coraz więcej ludzi chce się też zaszczepić

Na Śląsku ponad 11 tysięcy osób tygodniowo choruje na grypę. W całej Polsce chorych jest już prawie 119 tysięcy. W przychodniach rosną kolejki, a znalezienie wolnego terminu do lekarza jest bardzo utrudnione. Coraz więcej ludzi chce się też szczepić przeciwko grypie.

Prawie 1/4 Polaków chce się zaszczepić przeciwko grypie. To najwięcej od lat Prawie 1/4 Polaków chce się zaszczepić przeciwko grypie. To najwięcej od lat Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d2ltivk
d2ltivk

Jesienią sezon grypowy zaczyna się rozkręcać w całym kraju. W stolicy fala przeziębień i infekcji wśród najmłodszych nabiera coraz większych rozmiarów. Fala zachorowań na grypę jest obecnie trak duża, że kolejki do pediatrów w Warszawie są gigantyczne. Rodzice skarżą się, też na to, że tak dramatycznej sytuacji nie było od bardzo dawna.

Na Śląsku grypa w natarciu

W woj. śląskim na grypę choruje tygodniowo już ponad 11 tysięcy osób. W całej Polsce jest to już nawet 119 tysięcy. Śląski sanepid informuje o tym, że tylko w ostatnim tygodniu września prawie o 14 proc. wzrosła liczba zachorowań na grypę.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy wyraźny wzrost grypy i infekcji grypopodobnych w woj. śląskim. Zwłaszcza w stosunku do tego co było rok temu. Być może wpływ na to miało załamanie pogody pod koniec sierpnia. Wcześniej niż zazwyczaj - przekazała Beata Kempa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

W woj. śląskim od 23 do 30 września do lekarzy z objawami grypy i infekcji grypopodobnych zgłosiło się 11 tys. 460 pacjentów. Najwięcej w Gliwicach, Chorzowie, Jaworznie i Rudzie Śląskiej. Od początku września zachorowało już 34 tys. 675 mieszkańców regionu. 65 osób trafiło do szpitali.

d2ltivk

Powikłania po grypie:

  • zapalenie płuc u osób dorosłych,
  • zapalenie oskrzelików u małych dzieci,
  • zapalenie serca,
  • powikłania nefrologiczne, laryngologiczne, które mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty słuchu,
  • zaostrzenie astmy, zmiany neurologiczne, powikłania psychiatryczne.

U kobiet w ciąży choroba może skutkować nawet poronieniem albo przedwczesnym porodem.

Niemiecka europosłanka: W UE nie można tak po prostu dać Polsce rabatu na prawa człowieka

Epidemiologom jednak trudno jest prorokować, czy to już szczyt zachorowań. Przyznają jednak, że najwięcej przypadków odnotowują zazwyczaj w lutym. W zależności od aury także na przełomie lutego i marca.

d2ltivk

Grypa. Statystki chętnych na szczepienia

Rok temu zaledwie 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciwko grypie. W tym roku chętnych już jest 4 razy więcej. Aż 24 proc. zadeklarowało, że zamierza się zaszczepić przeciwko grypie. Jest to zdecydowany wzrost do roku ubiegłego. Wynika więc, że aż 1/4 Polaków chce przyjąć szczepionkę.

- Jedna trzecia osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 i prawie jedna dziesiąta niezaszczepionych deklaruje chęć przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 - komentuje dr Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomimo tego, że wśród rodaków chęć zaszczepienia się przeciwko grypie wzrosła, to nadal większość, bo prawie 60 proc., naszego społeczeństwa nie chce tego zrobić. Prawie jedna trzecia z nich boi się ewentualnych powikłań poszczepiennych, a niemal jedna czwarta nie wierzy w skuteczność tego środka ochronnego.

d2ltivk

- Apogeum czwartej fali przewidujemy na listopad i to raczej na jego drugą część - zapowiedział szef MZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ltivk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ltivk
Więcej tematów