Trwa ładowanie...

Szczyt czwartej fali pandemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał termin

Czwarta fala pandemii COVID-19 nabiera tempa. - Apogeum czwartej fali przewidujemy na listopad i to raczej na jego drugą część - przekazał w piątek wieczorem Adam Niedzielski. Szef MZ odniósł się również do kwestii ewentualnych obostrzeń.

Szczyt czwartej fali pandemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał termin Szczyt czwartej fali pandemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał termin Źródło: Agencja FORUM, fot: Filip Błażejowski
d4cg3nr
d4cg3nr

- Apogeum czwartej fali przewidujemy na listopad i to raczej na jego drugą część. (...) Te prognozy, które dotychczas się sprawdzały, mówią o tym, że na koniec października będzie ok. 5 tys. zakażeń. Szczyt zakażeń nie powinien przekroczyć 20 tys. przypadków - przekazał w "Gościu Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ dodał jednak, że w porównaniu do roku poprzedniego, spada liczba osób w szpitalach. - Narzuca się pewne porównanie z poprzednim rokiem, co działo się we wrześniu 2020. I widać tutaj ewidentny wpływ szczepienia, bo mamy nieco mniej zakażeń, ale mamy dwa razy mniej hospitalizacji. W zeszłym roku mieliśmy zajętych 4 tys. łóżek covidowych, teraz jest 2,1 tys. łóżek. Widać tę różnicę - stwierdził.

Restrykcje wrócą? Niedzielski: Mamy większą tolerancję

Prowadzący Piotr Witwicki dopytywał także o kwestię ewentualnych obostrzeń sanitarnych. - Zmieniliśmy politykę dot. restrykcji. W tamtym roku o tej porze podejmowaliśmy decyzje zaostrzające. Na razie tych decyzji nie będziemy podejmować, bo mamy większą tolerancję, patrząc na to, że duża część społeczeństwa się zaszczepiła lub przechorowała COVID-19 - oświadczył polityk.

Dziennikarz Polsat News zauważył jednak, że część osób bagatelizuje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. - Na pewno będzie to miało konsekwencje, jeśli tych maseczek nie będziemy nosili - wyjaśnił minister.

d4cg3nr

Szef MZ był również dopytywany o kwestię 1 listopada. W ubiegłym roku rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w ostatniej chwili.

- Jednoznacznie jest trudno się wypowiadać, ale najbardziej prawdopodobne, z prawdopodobieństwem na poziomie ponad 90 proc. mogę powiedzieć, ze cmentarze nie będą zamknięte - przekazał Niedzielski.

Witwicki w rozmowie poruszył także temat oświaty. - Nie ma takiej możliwości, żeby szkoły zostały zamknięte. To jest naprawdę priorytet. Ostatni rok pokazał, jakie są koszta tego, że nie ma nauki stacjonarnej - zadeklarował szef resortu zdrowia.

Na antenie odniesiono się także do kwestii uprawnień pracodawcy ws. weryfikacji szczepień wśród pracowników. Mimo wcześniejszych zapowiedzi kwestia ta nadal nie została uregulowana.

d4cg3nr

- W Ministerstwie Zdrowia przygotowaliśmy taki projekt ustawy, który pozwoliłby pracodawcom weryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest to pewne ułatwienie dla firm, które mają taki profil działalności. Oczywiście, są to dane poufne, więc jest tutaj konieczna regulacja, która by to umożliwiała - tłumaczył Niedzielski na antenie Polsat News.

Gwałtowny skok liczby zakażeń COVID-19. Arłukowicz: czwarta fala się rozpędza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cg3nr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cg3nr
Więcej tematów